fallback

Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Четете първите коментари на предложението за данък върху доходите от лихви

16:13 | 10.10.12 г. 42

След като на днешното заседание кабинетът прие бюджета за 2013 г., финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че в проектозакона за бюджета се предлага и облагане на лихвите по депозитите с данък от 10 процента. 

Припомняме, че преди три седмици от финансовото министерство изтече информация за подобно намерение, но тя беше опровергана още същия ден.

Investor.bg предлага първи коментари по темата за облагането на доходите от лихви.

Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика: Хората ще намерят алтернативен вариант за спестяванията си

Идеята не е добра поради няколко причини. Преди всичко мярката ще обезкуражи спестовността на населението и ще доведе до отлив на депозити в банките. Липсата на ръст при депозитите отново ще създаде ситуация, при която банките се конкурират при предлагането им, ще се повишат и лихвите по кредитите и така ще се задвижи един негативен цикъл от ефекти. Във всички случаи досега се стимулираше спестовността, а сега се налага наказание за хората, които депозират парите си, при условие, че държавата има нужда от тях.

Всъщност зад това предложение прозира намерението да се обложат спестяванията на най-богатите хора. На практика това няма да се случи. Ще стане така, че цялата тежест ще се поеме от хората с по-ниски спестявания, включително и пенсионери, които имат малки депозити.

Нека не забравяме, че промяната ще наложи и попълване на повече данъчни декларации. Може би над четири милиона декларации ще трябва да се подават, при условие, че сега са двойно по-малко, а това ще засили бюрокрацията.

Хората, които имат по-високи депозити със сигурност ще намерят алтернативен вариант за спестяванията си. С предложението за налог от 10 на сто на практика лихвата по депозитите се орязва наполовина. Възможността голяма част от населението да пренасочи спестяванията си към банки зад граница е напълно реална. Разбира се, има и други варианти за инвестиции на спестяванията.

Владимир Каролев: Против съм увеличаването на данъчното бреме

Категорично съм против увеличаването на данъчното време у нас, коментира икономистът Владимир Каролев по отношение на идеята на финансовия министър Дянков за облагане на доходите от лихви.

В България съотношението на данъчното бреме към брутен вътрешен продукт е много високо – към 37-38%, смята Каролев. "Това, че в много страни е дори по-високо, не ме топли, искам да сме като САЩ, където това съотношение е около 25%", каза той.

„Ако става въпрос само за доходите от лихви, но и при въвеждане на истински плосък данък за всички икономически дейности, съм „за“ тази идея“, допълни икономистът.

Според него, за да бъде наложен подобен данък, трябва да бъде премахнато двойно данъчно облагане. „Имам предвид да се премахне изцяло данък дивидент, а данъкът върху доходите на едноличните търговци да бъде в рамките на 10%".

Каролев допълни още, че този данък не бива да бъде налаган автоматично, а да трябва да бъде добавена отделна графа в данъчните декларации за приходи от лихви. Той смята, че на базата на депозитите и средните нива на лихвите, Дянков правилно е изчислил прихода от подобен налог - към 120 млн. лева.

На въпрос дали има опасност хората като вид наказателна акция да започнат да изтеглят парите си от банките, той заяви, че това „няма да е много умно“, защото така всъщност приходите ще бъдат равни на нула.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:31 | 13.09.22 г.
fallback