fallback

Приватизацията на ВМЗ-Сопот се решава до две седмици

Всички дължими суми ще бъдат изплатени на работниците до края на месеца, ако до 23 януари Министерският съвет одобри раздържавяването

16:27 | 07.01.13 г. 5

До 23 януари ще има решение на Министерски съвет за приватизацията на ВМЗ-Сопот. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на извънредна пресконференция след среща с представители на синдикатите и кандидат-купувача по казуса със статута на завода.

По думите на министъра това е възможно най-краткият срок, в който може да бъде разрешен проблемът.

На 11 януари единствената одобрена фирма - „Емко“ ЕООД, трябва да подаде в Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол обвързваща оферта и финансови гаранции. На 15 януари агенцията ще представи обвързващата оферта в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, след което министър Делян Добрев в срок от три дни трябва да я внесе за обсъждане в Министерски съвет.

Междувременно до определената дата (23 януари) ръководството на дружеството ще търси начин да получи аванс, с който да изплати част от забавените заплати. „Ако плановете бъдат изпълнени в указаните срокове и МС одобри приватизацията, всички дължими суми, ще бъдат изплатени до края на януари“, обеща Делян Добрев.

Това обещание бе потвърдено и от директора на агенцията за приватизация Емил Караниколов, който посочи, че този път зададените срокове ще бъдат изпълнени.

Социалният министър Тотю Младенов заяви, че съгласно всички предварителни споразумения между синдикатите, кандидат-купувача, социалното и икономическото министерство, броят на работниците ще бъде запазен след финализирането на сделката. Тези думи бяха подкрепени и от президента на КНСБ Пламен Димитров, който заяви, че новият собственик на ВМЗ ще бъде задължен от държавата да запази броя на работещите, регистриран към деня на сключване на сделката за тригодишен период.

Светкавичната реакция на държавата дойде, след като служителите и работниците от ВМЗ-Сопот от тази сутрин (7 януари) подновиха протестите си със старите си искания. Близо 90 на сто от личния състав от сутринта са пред управлението на завода, каза Димитър Атанасов, председател на КТ "Подкрепа" във ВМЗ.

По негови думи останалите са по работните си места, защото има поръчки за изпълнение. Атанасов уточни, че исканията са държавата да се ангажира и да осигури договори, както и да бъдат изплатени закъсняващите две заплати и два аванса.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов обясни, че няма кой да купи оръжейния завод при условията, които искат работниците - да няма съкращения и оптимизиране.

През декември работниците от ВМЗ отново стачкуваха заради неизплатените си заплати. Те прекратиха временно протестите си след намесата на Борисов и Добрев. Премиерът нареди две плащания на "Кинтекс" към ВМЗ и така част от парите на оръжейниците бяха изплатени.

Срокът за подаване на оферта се забави по искане на фирмата купувач, за да направи проучване на ВМЗ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:59 | 08.09.22 г.
fallback