Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години да бъде равно на минималната работна заплата, т.е да се увеличи от 240 лева сега до 310 лева, какъвто е размерът на МРЗ от 1 януари 2013 година. Това е едно от предложенията на КТ „Подкрепа“ до служебното правителство, предава БТА.
От синдиката са подготвили пакет от спешни социални мерки, които не изискват промяна на законодателството, но ще „задвижат икономиката“. Сред тях например са за увеличаването на минималната работна заплата до ниво от 330 – 340 лева. Според изчисленията на КТ „Подкрепа“ това увеличение няма да натовари бюджета – на минимална заплата у нас са около 130 хил. души, като 100 хил. от тях са в реалния сектор.
Сред предложенията са още за въвеждане на критерии за „енергийна бедност“. Преди броени дни европейските депутати подкрепиха предложението на Европейската комисия за създаването на Енергийна пътна карта 2050. Именно в този документ е дадена дефиниция на понятието, според която енергийна бедност е когато повече от 10% от доходите на домакинството отиват за плащането на потребяваната енергия.
От КТ „Подкрепа“ настояват на домакинства, които попадат в тази ситуация, да получат еднократна енергийна помощ за този зимен период.
Четвъртото предложение на синдиката е свързано с подобряването на работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество. За по-голяма прозрачност идеята е да бъдат публикувани стенограмите от заседанията, както и да има излъчване на срещите на съвета на сайта им. Решенията на тристранния съвет, взети с 2/3 от гласовете да имат задължителен характер, допълват още от КТ „Подкрепа“.
Припомняме ви, че на 15 март от другия синдикат – КНСБ също публикуваха няколко мерки за подпомагане на домакинствата с ниски доходи у нас. Според изчисленията за тях ще са необходими около 350-400 млн. лева. Тези средства могат да дойдат от съкращаването на капиталовите разходи, както и намаляването на вноската на България в ЕС.
Сред мерките, предложени от КНСБ, също фигурира предложение за увеличаване на майчинските, но с 50 лева, еднократни енергийни помощи и увеличаване на заплатата до ниво от 340 лева.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор


преди 13 години Вдигането на МРЗ няма да натовари бюджета, а частният бизнес, който трябва да плаща това увеличение (плюс осигуровки върху него). Няма друга държава в Европа, в която една жена да плаща 2 години около 5% от заплатата си на държавата, а след това да получава 1 година 90% от заплатата си и още една година помощ близка до МРЗ. Как ще стимулирате жените да се връщат на работа като им вдигате майчинството през 2-та година? Защо майчинството трябва да е 2 години и кой ще плати сметката за това? Със сигурност не са синдикатите и държавните чиновници, а пак частният бизнес. Винаги като казваш на кого да се даде, кажи и от кого да се вземе и той дали е съгласен. Ако една студентка, която сега завършва висшето си образование роди кой ще й плаща тези 500 лв. майчинство през втората година? Нормативно доходи не можеш да вдигаш ако нямаш икономика, която да ги плаща. Иначе след това ще имаш на хартия и 500 лв. МРЗ ако искаш ама няма да има бизнес, който да я дава (или ще работи на черно). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ко не се вдигнат доходите следващото правителство ще бъде вън на 3 -тия месецминимална заплата поне 400 лв майчинство на жени със средно образование 400 лв майчинство на жени със висше 500 лв детски на майки със средно образование 60 лв детски на майки със висше 70лвдетски на майки без 8 клас 30 лв и до 3 то дете да се плащат отговор Сигнализирай за неуместен коментар