fallback

Чобанов: Икономическият ръст тази година ще е под процент

Финансовият министър за пореден път оряза прогнозата за 2013 година, догодина чакаме 1,8% ръст

14:01 | 03.09.13 г. 21

Финансовият министър Петър Чобанов очаква ръст на икономиката в рамките на 0,6-0,8% през тази година, заяви самият той в интервю за Reuters. Очакванията обаче са това влошаване да бъде преодоляно през 2014 година, обяснява Чобанов, но без да даде конкретни прогнози за макроикономическите показатели.

„За следващата година запазваме сегашните очаквания от ръста на брутния вътрешен продукт в размер на 1,8 на сто. Смятаме, че ще има подобряване на вътрешното търсене, защото ще има подобрение на бизнес средата, което ще доведе до повече инвестиции“, допълва финансовият министър.

Причината за негативните очаквания за тази година са лошите условия за бизнес както в България, така и в Европейския съюз, а също така и политическата нестабилност у нас в последните месеци. Тя кара българите да харчат по-малко и да пестят, смята Чобанов. През второто тримесечие ръстът на българската икономика е в рамките на 0,2%.  

Все пак вече има позитивни сигнали за втората половина на годината, с добри данни за туристическия сезон и сектора на селското стопанство, допълва още финансовият министър в интервюто си.

Припомняме, че в Закона за бюджета беше вписан очакван ръст на икономиката от 1,9 на сто, каквито бяха прогнозите на предишния финансов министър Симеон Дянков. Пръв за неизпълнение на тези очаквания заговори служебният министър на финансите Калин Христов, който оряза прогнозите за ръст до 1%.

Социалистическото правителство ще запази бюджетния дефицит до лимита от 2% през тази година, а очакванията са догодина той да бъде намален заради подобряване на икономическите условия, коментира още Reuters, базирайки се на думите на финансовият ни министър.

В своето интервю Чобанов е обяснил още, че планира догодина международна емисия държавни ценни книжа, с които да бъдат покрити плащания, излизащи в началото на 2015 година.

През август кабинетът успя да прокара актуализация на бюджета, въпреки президентското вето. България трябва да поддържа ниско нивото на бюджетния дефицит, за да защити националната си валута в условията на валутен борд.

Хиляди българи протестират седмици наред в столицата София срещу корупцията в правителството, коментира още Reuters. През август протестите стихнаха, но се очаква да се завърнат с нова сила през есента, заявяват още от агенцията и допълват, че правителството на Пламен Орешарски работи при най-ниската подкрепа от 1997 година насам и много анализатори не очакват то да изкара пълния и мандат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:33 | 13.09.22 г.
fallback