fallback

Ще има ли скоро добив на шистов газ у нас?

TransAtlantic Petroleum чака регистрацията за търговско откритие за едно от доказаните находища край Етрополе

12:45 | 13.10.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Проучванията и добивът на шистов газ са болна тема в България от година, а след протести правителството на Бойко Борисов наложи мораториум на проучванията и добива по метода фракинг.

Шистовият газ е в състояние да осигури нуждите на страната от природен газ за години напред. Опасенията за въздействието върху околната среда и най-вече замърсяването на питейната вода обаче са причината екологичните организации да настояват за забраната на този добив.

По време на конференцията „Природен газ – инфраструктура, пазари и услуги” енергийният експерт Христо Казанджиев коментира, че реално у нас проучванията за шистов газ продължават, въпреки законодателните ограничения. Той визира действията на TransAtlantic Petroleum при находище край Етрополе.

Стефан Анастасов от компанията обясни за Investor.bg, че компанията има разрешително за проучвания за петрол и природен газ. Геоложката информация пък е показала наличието на шистов газ. В момента TransAtlantic работи за регистрацията на търговското откритие, което да позволи добивът на газ в бъдещ период.

На този етап трябва да получим регистрацията, а по-късно ще търсим решение за добива на газа, коментира още Анастасов.

Той обясни, че проучванията за шистов газ са емоционален въпрос за всички в България. При проучванията обаче не се използва методът фракинг, защото нито една компания не търси единствено шистов газ, а проучва в по-широк спектър – за петрол и природен газ. „Не е необходимо използването на фракинг при проучване за шистов газ”, категоричен беше експертът.

Той поясни още, че откритите запаси край ловешкото село Девинци са от конвенционален газ. От „Булгаргаз” обявиха, че вече са сключили договор с TransAtlantic Petroleum, която придоби Direct Petroleum, и от 2015 година ще купуват газ от ловешкото поле.

Доказаните запаси там са 2 млрд. куб. метра газ, а има вероятност залежите да са около 6 млрд., коментира още Стефан Анастасов. За сравнение годишното потребление на природен газ у нас варира между 2,6 и 3 млрд. куб. метра.

Шистовата революция в САЩ повишава въглеродния отпечатък на Европа

В последните месеци САЩ изживява истинска революция - заради добива на шистов газ има свръхпредлагане. В страната вече се замразяват проекти за нови ядрени централи, например, защото производството на енергия с газ е по-евтино. Страната се отказва и от въглищата, обясни Иванка Диловска от Института за енергиен мениджмънт. 

По нейни данни през 2012 година въглеродните емисии на САЩ намаляват рекордно и са под нивото от 1992 година. Така без политически натиск страната успява да постигне екологичните цели. 

На фона на това Европа пък повишава с 1% своите емисии, макар и поставените амбициозни цели, обясни Диловска. Причината е, че шистовата "революция" свали цената на въглищата и на Стария континент тяхната употреба преживява своя ренесанс. 

Икономическите ползи от използването на шистов газ са безспорни, а тези данни показват и известни ползи за околната среда. На този етап обаче няма доказателства, че добивът на шистов газ не замърсява питейната вода, а раздробяването на земните пластове не е причина за чести земетресения, няма данни и за обратното.

Истината е, че неопровержими доказателства в защитата на двете тези няма. Така че тактиката на Европа за изчакване не може да се нарече задължително губеща. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:52 | 10.09.22 г.
fallback