Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен призова Русия да възстанови доверието но международната общност като изтегли войските си от границите на Украйна и започне диалог за решаване на кризата.
„Правилният път напред е да намерим политическо и дипломатическо решение на кризата. Да намерим начин да вървим напред чрез диалог, това е правилният подход“, беше категоричен Расмусен, който даде кратък брифинг за медиите заедно с президента Росен Плевнелиев. Пресконференцията бе предшествана от награждаването на генералния секретар на НАТО с орден "Стара планина" I степен и разговори между двамата.
По думите на Расмусен първата стъпка трябва да бъде Русия да изтегли своите войски и да допринесе за деескалация на ситуацията, а след това да се ангажира за пряк диалог с украинското правителство.
„Не обсъждаме военни опции, но НАТО е фокусирано върху осигуряването на ефективната защита и закрила на всички наши съюзници“, подчерта той.
Расмусен заяви, че историческото постижение – свободна и мирна Европа, е поставено под въпрос от руската агресия срещу Украйна.
Той беше категоричен, че очаква всички съюзници в Алианса да изиграят своята роля „в това да поддържаме НАТО като най-силен съюз в историята и изрази увереност, че може да продължи да разчита на подкрепата на президента Росен Плевнелиев за това.
„България е по-силна с НАТО и НАТО е по-силно с България“, посочи той и допълни, че страната ни допринася за сигурността чак до Афганистан.
Според Расмусен членството ни в Алианса допринася за осъществяване на политиката на „отворени врати“ по успешен начин.
„България и другите нови демокрация са направили своя собствен свободен избор и са приложили тежки реформи, за да се присъединят към евроатлантическото семейство", изтъкна генералният секретар на НАТО.
Той посочи, че, готвейки се за Срещата на върха, съюзниците трябва да поддържат НАТО силно, да работят все по-тясно помежду си и да не приемат „упадъка на нашите бюджети“ - намаляването на разходите за отбрана.
„Знам, че това не е лесно и не може да стане от днес за утре, има цена, но цената на несигурността е много по-висока. Не можем просто да възприемем сигурността си като даденост“, отсече той.
На въпрос трябва ли да сменим съветското оборудване в армията си, Расмусен отговори, че това решение се взема на национално равнище – дали ще бъдат придобити нови самолети и и какви да бъдат те.
По думите му част от ефективната колективна защита е тези самолети да бъдат съвместими и да работят заедно в съюзническите страни. Въпросът за въоръжението е бил обсъден днес при срещата на Расмусен с премиера, президента и министъра на отбраната.
„Мисля, че събитията в Украйна изясняват повече от всякога, че е от първостепенна важност да се инвестира в съвременни военни способности, но това е икономическо предизвикателство“, коментира той.
Още новини за България четете в Dnes.bg!


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
преди 11 години Кои войски, тези ли?Резиновая армия Путина:https://***.youtube.com/watch?v=1z0CPe3KLEA/ ивинете за старата информация отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години тоя си е *** отвсякъде, пълна съвместимост с натовската политика, намериха си накрая враг,.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Физиономията му много прилича на тази на Соломон Паси... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пълна кретения , все едно Русия да каже на САЩ да изтеглят воиските си от някъде.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А NATO ще изтегли ли войските си от границите на Русия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Занапред НАТО ще решава дали Русия да има армия или не и дали да прави учения или не отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А ако не ги изтегли какво?Ще спрат да се говори на руски език в ЕС ли?Това да не са ви чернокожите диктатори от Африка? отговор Сигнализирай за неуместен коментар