Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2013 година, ще бъдат осъвременени с 2,7% от 1 юли 2014 година, реши Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ). Решението е в изпълнение на т.нар. швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите, вписано с промени в Кодекса на труда.
Припомняме, че швейцарското правило предвижда ежегодно актуализиране на пенсиите с процент, равен на сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от инфлацията в предходната година.
„За 2013 година отчетеният от Националния статистически институт средногодишен хармонизиран индекс на потребителските цени е 0,4 на сто, а нарастването на осигурителния доход е с 5,0 на сто”, отбелязват от пресцентъра на НОИ.
По време на днешното заседание Надзорният съвет на осигурителния институт утвърди и проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на нов размер на социалната пенсия за старост. От 1 юли 2014 година той трябва да се увеличи от 110 лева на 113 лева.
На заседанието е било взето решението и за разсрочване на дългове на Въгледобив „Бобов дол”.


Почина музикалната легенда Бони Тайлър
Пътничка пострада при катастрофа край Варна
Стартират директни полети от Варна до Базел през октомври
Радев: Тази година няма да участваме във финансовата помощ за Украйна
Велосипедист се потроши при катастрофа край Варна
Тръмп обвърза американските войски в Европа с Гренландия и Иран
Протоколите на Фед показват разделение за лихвите
С войната Иран разбра, че има власт над Ормуз
Рефлацията в Китай може би е достигнала пика си
Тръмп каза, че Испания е приела да плаща повече
От тези автомобили е най-вероятно да ви напсуват на пътя
Toyota не вижда смисъл в PHEV пикапи
Ще продължи ли Джеймс Бонд да кара Astin Martin?
Stellantis възражда легендарна марка, за да не я загуби
Бутоните се завръщат: Китай променя правилата, а Audi - интериора
Отмениха присъдата на кмета на Дупница – не било ясно какво означава, че "ще приключи шефа на полицията"
Украйна: Поразени са 12 руски танкера през нощта в Азовско море
Жена от Вършец е измамена с 16 499 € по схема за онлайн инвестиции
Поправка в закона блокира колективните искове срещу институциите за опасните пътища
Лили Иванова почете Надежда Захариева: Лек полет, скъпа приятелко!