Актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще даде спокойствие на цялата система, а и на пациентите. Това заяви в ефира на телевизия Bulgaria on Air членът на Надзорния съвет на здравната каса Петко Кенанов.
Той беше категоричен, че исканите 100 млн. лева са налични в бюджета на Касата от остатъци от минали години. Единствено трябва да бъде дадено разрешение тези средства да бъдат похарчени по предложените пера.
"Актуализацията на бюджета ще помогне на НЗОК да се разплаща до края на годината", допълни още Кенанов.
Припомняме, че на последното заседание на 42-то Народно събрание беше одобрено предложението на правителството на Пламен Орешарски за актуализацията на средствата в здравния фонд. Тогава бяха отпуснати 225 млн. лева допълнително и се очакваше сумата да бъде достатъчна докато се формира ново правителство.
Кенанов коментира и хроничната липса на средства в НЗОК. Според него няма държава в света, на която да й стигат парите за здраве.
Едно грешно решение на 41-то Народно събрание у нас пък е причината много хора да не плащат здравните си осигуровки, смята той. Кенанов напомни, че преди няколко години беше одобрено предложението на правителството на Бойко Борисов да бъдат прехвърлени почти 1,5 млрд. лева от бюджета на Здравната каса в държавния бюджет.
Това са били пари от здравни осигуровки и прехвърлянето им е дало грешен сигнал за потребителите, защото е станало ясно, че всеки може "да бърка в здравните досиета", обясни експертът.
Кенанов посочи, че има няколко стъпки, които могат да намалят „течовете” от бюджета на Касата. Една от тях е въвеждането на електронни здравни карти. Друго предложение на експерта е броят на болниците „ да не расте като гъби след дъжд”, а да бъдат правени предварителни разчети.
В момента в началото на годината се изготвя бюджет на НЗОК, а в следващите месеци се присъединяват и нови болници, което не е било предвидено в първоначалните сметки. По този начин бюджетът на институцията се оказва с дефицит.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара