fallback

Ив. Нейков: Бавният ръст на пенсионната възраст отлага високите пенсии

Възрастта и стажът трябва да растат с четири месеца годишно, смята експертът

17:42 | 10.12.14 г. 6

По-бързото увеличаване на възрастта и стажа за пенсия означава, че по-бързо ще се получи очакваният положителен ефект - да имаме по-големи пенсии, заяви бившият министър на труда Иван Нейков. Стъпката от два месеца годишно, както предлага социалният министър Ивайло Калфин, е прекалено бавна, каза експертът, цитиран от агенция "Фокус".

Ако целим нарастване на пенсиите, чисто математически това не може да се получи при сегашните фактори - ниски осигуровки, малко плащащи, голяма „сива“ икономика, голям дефицит в бюджета на НОИ, обясни той.

"Просто такова уравнение не може да бъде решено. Ако за нас е много важно рано да се пенсионираме, да не увеличаваме възрастта, трябва тогава да знаем, че следващите 10 години ще живеем ето с тези пенсии. Ще ги мърдаме на година с 2 до 5 лева и толкова", коментира експертът.

Ако искаме след пет години наистина да има осезаема промяна в размера на пенсиите, абсолютно неизбежна е стъпката възрастта за пенсиониране и изискваният стаж да се увеличават с по четири месеца годишно, допълни той.

Нейков смята, че ако се вземе решение за стъпка, по-ниска от четири месеца, отново обричаме цялата пенсионна система да е на ръба на фалита и да съществува само благодарение на републиканския бюджет. 

На въпрос в какъв срок може да се изравни възрастта за пенсиониране при мъжете и жените, както някои експерти препоръчват, Нейков отговори, че най-добрият вариант е това да стане през следващите 3-4 г., защото това ще акумулира средства в НОИ, което ще увеличи пенсиите.

"Честно казано, увеличаването от раз от някой първи януари би било още по-добро, но като гледам липсата на кураж у политиците си мисля, че няма да видим такова нарастване. И отново ще се придвижваме напред с костенурски стъпки, в резултат на което ще съберем двата минуса. От една страна, няма да се усети бързо ефектът от увеличаването на възрастта, защото няма да се акумулира допълнителен ресурс в НОИ, откъдето да се увеличат пенсиите. От друга, просто през цялото време в главите на хората ще си играем играта „тези са лоши, те ви увеличиха възрастта, а пък ние сме добрите, няма да увеличаваме“, коментира бившият министър.

Струва си да започнем дискусията дали решението осигуровките да се събират от Националната агенция по приходите е добро, каза още Нейков на въпрос за подобряване на събираемостта. "Аз мисля, че се натрупаха аргументи и в обратната посока. Тогава, когато НОИ събираше осигуровките, нещата изглеждаха по-различно, отколкото изглеждат днес. Затова си струва да бъде дискутирана темата дали да не бъде върнато събирането на социалните осигуровки от НОИ", заяви той.

Всички, мерки в осигурителната система, които предлагат експертите, свързани с ръст на осигуровките, на максималния осигурителен праг, отпадане тавана на пенсиите, имат за цел увеличаване на собствените приходи на НОИ и намаляване на трансферите от републиканския бюджет, каза още Нейков. По думите му тогава ще има вече и много повече пари за другите бюджетни дейности – образование, здравеопазване и инфраструктура.

Това, което предлагат експертите, е всъщност печалба за всички – по-високи пенсии, по-добро здравеопазване, по-добро образование, по-добра инфраструктура, защото двата бюджета са свързани и когато не стигат пари в НОИ, идват парите от републиканския бюджет. Увеличим ли парите в НОИ, ще увеличим практически и парите в републиканския бюджет и просто нещата ще изглеждат по друг начин, смята експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:37 | 14.09.22 г.
fallback