fallback

Президентът се надява до 2018 г. да обявим присъединяването си към ERM II

Членството в еврозоната трябва да влезе в дневния ред на институциите, коментира Росен Плевнелиев

19:11 | 18.12.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Да обявим присъединяването си към преходния валутен механизъм ERM II за членство в еврозоната до втората половина на 2018 г. На това се надява президентът Росен Плевнелиев, според когото целта трябва да влезе в дневния ред на институциите.

„Надявам се до втората половина на 2018 г., когато България за първи път ще бъде председател на Европейския съвет, да можем да обявим присъединяването си към преходния валутен механизъм ERM II за членство в зоната на единната европейска валута. Тази цел трябва да влезе в дневния ред на институциите и дотогава се надявам България да е приключила процеса“, заяви държавният глава по време на среща със студенти и докторанти, членове на българския студентски клуб в Кеймбридж, цитиран от своя прессекретариат.

По негови думи членството на България в еврозоната ще гарантира устойчивост в процеса на европейска интеграция.

Президентът предупреди, че глобалната икономическа криза все още не е приключила, а бедността остава сериозно предизвикателство.

„Кризата от 2008 г. задълбочи неравенствата и все още не сме постигнали социално отговорна икономика“, коментира Росен Плевнелиев. „Никой не принуждава политиците да бъдат популисти, това е техен съзнателен избор и популистите ще се увеличават.“

Въпреки това Росен Плевнелиев отчете, че Националната програма за развитие „България 2020“ се изпълнява добре, като един от гарантите за това е Европейската комисия. С оперативните програми за програмния период до 2020 г. ЕК подкрепи изработения с пълен политически консенсус документ, припомни българският държавен глава.

Правосъдието е една от най-критичните сфери, която е свързана с усещането на гражданите за справедливост, посочи президентът и изрази надежда, че с новия министър на правосъдието ще има по-осезаем напредък на реформата в сектора.

Като други критични сектори Росен Плевнелиев открои енергетиката и здравеопазването, където високата задлъжнялост остава сериозен проблем.

По време на разговора президентът изрази задоволство от резултатите последния за 2015 г. Европейския съвет в Брюксел и определи българската позиция като силна.

„България е един от инициаторите на европейската позиция за ограничаване на бежанския натиск. Европа трябва да е способна да пази външните си граници и да прави разлика между бежанци и икономически имигранти“, подчерта държавният глава. „Европа е най-обширното пространство на мир, човешки права и свободи, а правилата са гаранция за стабилност. Именно затова трябва да ги имаме и да ги отстояваме“, категоричен беше президентът Росен Плевнелиев.

„По никакъв начин не мога да предопределям решението на правителството, което то трябва да вземе много скоро“, заяви държавният глава, помолен от студентите да коментира вероятността България да излъчи генерален секретар на Организацията на обединените нации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:05 | 09.09.22 г.
fallback