fallback

България ще подкрепи Римската декларация

Лидерите на ЕС ще покажат насоките за развитие на общността на фона на сериозните кризи, които я разединяват

12:46 | 22.03.17 г. 4

България ще подкрепи Римската декларация, с която лидерите на Европейския съюз (ЕС) ще отбележат 60-та годишнина от създаването на общността, става ясно след заседанието на Министерския съвет. В проекта на документа са формирани няколко приоритета за развитие на ЕС.

Те залагат на развитие на общност, в която свободното движение е гарантирано, външните граници са сигурни, а миграционната политика - устойчива и отговорна. Лидерите на ЕС ще декларират и своя стремеж към просперираща и устойчива Европа, към съюз, даващ възможности за растеж и кохезия, иновации и обмен.

Това ще бъде постигнато и чрез по-социална Европа, а приоритет ще бъде и засилване на партньорствата на ЕС със съседите и в глобален мащаб.

"България е удовлетворена, че съгласуваният в предварителен порядък текст потвърждава единството и релевантността на европейския проект и включва кохезията и като принцип, и като инструмент на ЕС", пише в позицията на българското правителство, разпространена от пресцентъра на Министерския съвет. Според коментарите декларацията съответства на българските позиции, защитавани до момента.

Срещата на лидерите на ЕС ще се проведе в италианската столица Рим, в която всъщност са подписани и първите договори, предвиждащи създаването на европейската общност. В отсъствието на редовно правителство страната ни ще бъде представена от президента Румен Радев.

Официалната церемония ще е на фона на една от най-тежките кризи, в които е изпадал ЕС в своята история - предстои излизането на Великобритания от общността, както и редица други проблеми, сред които и бежанската вълна. Така ЕС трябва реши в каква посока ще се развива през следващите години. 

Миграционните процеси ще бъдат дискутирани и по време на Съвета на министрите, отговарящи за правосъдие и вътрешен ред, насрочен за 27 и 28 март в Брюксел. На него страната ни ще поиска повече сътрудничество със съседните държави и споделяне на информация във връзка с действията на ЕС в борбата с тероризма.

София е на мнение, че по отношение на миграцията едно от основните предизвикателства пред ЕС са ефективните връщания на лица, подлежащи на реадмисия. Процесът се затруднява от трудната комуникация и съдействие от страна на държавите на произход и транзит на тези мигранти.

По време на заседанието в Брюксел България ще подкрепи създаването на Европейска съдебна мрежа за киберпрестъпления, става ясно още от позицията, одобрена от кабинета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:23 | 12.09.22 г.
fallback