Българите и румънците са пазарували най-малко в интернет сред гражданите на страните членки на ЕС през 2018 г., сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
Само 21 на сто от сънародниците ни са прибягвали до електронната търговия миналата година, но все пак делът им е нараснал значително спрямо 2008 г., когато едва 3% от българите са пазарували онлайн.
Това поставя страната ни на предпоследно място в ЕС след Румъния, където само 20% от хората разчитат на електронната търговия за покупките си.
Българите пазаруват в интернет предимно дрехи и спортни стоки – 76% от сънародниците ни са поръчвали такива стоки онлайн миналата година. По този показател страната ни дори е на първо място в ЕС заедно с Холандия и Малта. Малко след нас са румънците със 73%.
Общо 33% от българите са поръчвали онлайн стоки за дома през миналата година, а следващи по популярност са онлайн резервациите за пътувания и настаняване с 21%.
Само 14 на сто от българите са си поръчвали храна по интернет миналата година, а 15 на сто са пазарували електроника онлайн.
Последни по популярност са книгите и списанията – само 10 на сто от българите са правили подобни поръчки в интернет миналата година.
преди 5 години що бе , там кво правят ... нагъват доматите барабар с колците ли ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Говоря за по голямата част от населението, което все още живее в провинцията. Тези за които горорош са съвсем малка част от населението. Излез от София, по живей малко в някои малък град и ще поговорим пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Че вие какво очаквате. Масово хората са ограничени и необразовани, и то не само в дълбоката провинция. Масово нямат дори е-майл. А с телефоните само снимат. Братята роми според вас след колко години ще почнат да пазаруват онлайн хахха Какво пазаруване какви 5лв. Те не знаят името да си напишат хаха положението е трагично отговор Сигнализирай за неуместен коментар