IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Л. Хампарцумян: Отложеното през годините потребление започва да се реализира

Според главния изпълнителен директор на УниКредит Булбанк в периода от 2008 до днес косвено банките са изгубили около 6-7 млрд. лв. заради ефектите от кризата

16:00 | 10.02.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Л. Хампарцумян: Отложеното през годините потребление започва да се реализира

България и пазарът на безконтактни разплащания

Българските граждани пазаруват все по-често онлайн и плащат все по-често с банковата си карта или през мобилните си устройства и за все по-малки суми. Потребителите търсят повече сигурност, бързина, когато извършват плащания с карти, но са и по-информирани за продуктите и възможностите, които предлагат. Това откроиха като тенденция при картовите и безконтактните плащания директорът на управление „Карти“ в УниКредит Булбанк Мариана Великова-Чаушева и директорът на дирекция „Банкиране на дребно“ в банката Цветанка Минчева.

От техния анализ стана ясно, че през тази година българите ще се разплащат с близо 1,2 млн. безконтактни карти. Очакванията им са картовият пазар да се развива с бързи темпове и броят на ПОС терминалите, на които да може да се плаща безконтактно, да достигне 7500. Към момента в България има инсталирани в различни търговски обекти около 4000 ПОС терминала за безконтактни плащания, а клиентите, използващи услугата, са близо 60 хил.

Пазарът на безконтактни разплащания се развива с изключително бързи темпове в цяла Европа, където активни са близо 80 млн. карти, а броят на ПОС терминалите от ново поколение достига 1,2 млн. България изглежда сравнително малък пазар, що се касае до картите за безконтактни плащания, тъй като във Великобритания, например, са активни 32 млн. карти, във Франция – 12 млн., в Испания – 6 млн., а в южната ни съседка Турция – 7 млн.

Хапмарцумян очаква новите технологии значително да променят банковия сектор в следващите 4-5 години.

Безконтактната карта притежава допълнителна функционалност, с която може да се плати безконтактно, но чрез нея могат да се извършват плащания и по познатия до сега начин - на ПОС терминал с четене на чипа или магнитната лента и задължително въвеждане на ПИН, на банкомат, в интернет. Самият начин на плащане зависи изцяло от избора на картодържателя, уточняват експертите на УниКредит Булбанк.

Последните анализи на пазара показват, че използването на безконтактните плащания намалявт опашките в търговските обекти заради съкратеното време за преминаване през касите, като на места дори се отчита повишаване на оборотите на търговците заради по-големия брой хора, които могат да бъдат обслужени в рамките на работния ден.

Пазарът на банкови карти в България бележи ръст въпреки слабия икономически растеж и свитото потребление, посочиха още експертите на банката. За това говори растежът както в броя на извършените трансакции, така и в реализирания обем разплащания на ПОС терминали.

От банката изчисляват, че броят на покупките на ПОС терминали за 2013 г. нараства с 20% спрямо година по-рано, а обемът – с 21%. Спрямо 2012 г. УниКредит Булбанк отчита ръст на транзакциите с 39%, а на обема на разплащанията с с карти – с 31%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 29 rate down comment 2
lyusien
преди 10 години
Освен във банките така е и в реалния живот - ПЕЧАЛБИ И ЗАГУБИ Този банкер да каже и колко спечелиха банките от 2000 до 2008 г а и печалбите им от 2008 до 2013 Колко спечелиха банките и техните акционери Така картината ще бъде по ясна Не е приемливо банките и техните акционери да акумулират печалбите а загубите да се поемат от вложителите и данъкоплатците Не е справедливо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още