fallback

Продължава работата на КЗП по казуса с франковата задлъжнялост

Комисията ще обсъди становищата на банките по случая

16:11 | 31.08.15 г. 8

Комисията за защита на потребителите (КЗП) продължава работата си по казуса с отпуснатите от банките кредити в швейцарски франкове, съобщи пред Investor.bg Константин Райков, член на Комисията.

Припомняме, че след 15 януари проблемът беше особено остър, тъй като тогава Швейцарската централна банка премахна минималния обменен курс от 1,20 франка за едно евро, това оскъпи рязко валутата и вноските на потребители, взели франкови заеми.

През май Комисията отправи препоръки към кредитни институции да отстранят неравноправни клаузи в договорите си за отпускане на ипотечни кредити на потребители в швейцарски франкове. Целият риск от промяната на курса на швейцарския франк е за сметка на кредитополучателя, изрази становището си тогава Комисията. Освен това КЗП заяви, че няма критерий и методика, по които да се определя размерът на базовия лихвен процент, представляващ основен компонент при формирането на основния лихвен процент по кредита, а  размерът на погасителните вноски става известен едва в момента на падежа и зависи от курс продава на швейцарския франк.

Днес Константин Райков посочи, че процедурата е следната: четири банки, отпускали такива кредити, са уведомени. От тях се е очаквало да премахнат клаузите или да ги заменят с други, които КЗП да прецени дали са равноправни, или не. Получен е отговор от финансовите институции и той ще бъде обсъден от Комисията. Възможно е КЗП да одобри получените отговори, но ако не ги одобри, може да се стигне до колективен иск.

Той коментира и какво се случва, ако франков кредит вече е преструктуриран, но потребителят смята, че в миналото е имало неравноправни клаузи.

Райков заяви, че ако потребителите са имали неравноправна клауза в договора, макар кредитът да е преструктуриран, те може да се обърнат към съда и да поискат обезщетение за това, че в миналото са платили повече, отколкото е следвало.

Експертът обясни и какви ще се бъдещите последствия за банките от действията на Комисията, въпреки че вече не се отпускат кредити в швейцарски франкове.

„Колективни искове може да се водят и за неравноправни клаузи, и за преустановяване на нелоялни търговски практики. И в двата случая правното последствие е едно – обявяват се за нищожни тези неравноправни клаузи и въз основа на това, ако има неоснователно платени суми, може да се иска връщането им. При нелоялните търговски практики се иска преустановяването им – търговецът вече не може да ги използва в бъдеще“, обясни експертът.

Но ако все пак търговецът прибегне до забранената нелоялна търговска практика, санкцията е много по-висока, отколкото при установяването й за първи път.

„За неравноправните клаузи хората ще могат да си търсят  правата, а при нелоялните търговски практики търговците няма в бъдеще да имат право да ги прилагат“, коментира той.

За проблема с франковата задлъжнялост КЗП е била сезирана с писмо от Комисията по жалби и петиции към Народното събрание.

По неофициални данни хората с кредити в швейцарски франкове са около 2000, но Райков отказа да се ангажира с конкретни цифри, тъй като това било търговска тайна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:06 | 13.09.22 г.
fallback