Държавният бюджет се е увеличил с 2,3 млрд. лв. благодарение на обединените усилия на прокуратурата, МВР, ДАНС, НАП и агенция „Митници“ при противодействието на корупционните престъпления, финансовите и данъчни измами и контрабандата, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
Разследват се престъпления, при които държавният бюджет е ощетен с над 145 млн. лв. Агенцията „Митници“ е събрала 129,76 лв. повече акциз, а НАП е предотвратила престъпления срещу финансовата система за близо 250 млн. лв., посочват от държавното обвинение.
От началото на годината до момента в прокуратурата са образувани 239 досъдебни производства за извършени данъчни престъпления, 739 наказателни производства за държане на акцизни стоки без бандерол и 136 дела за контрабанда.
За данъчни престъпления са осъдени 79 човека и е наложена глоба в размер на 34,6 хил. лв. За контрабанда са осъдени 67 човека и им е наложена глоба в размер на 939,5 хил. лв., а за държане на акцизни стоки са осъдени 500 души и им е наложена глоба в размер на 228,201 хил. лв.
В резултат на постигнато споразумение между прокуратурата и НАП от началото на 2015 г. в Специализираната прокуратура действа Специализирано звено за разследване на данъчни престъпления, свързани с организирани престъпни групи. От създаването му са образувани нови 15 досъдебни производства, извършени са 10 реализации. Общият брой на наблюдаваните от Специализираното звено досъдебни производства към момента е 59.
През 2015 г. в Специализирания наказателен съд са внесени пет обвинителни акта срещу организирани престъпни групи, създадени с цел данъчни престъпления, като доказаните щети за държавния бюджет по тези производства надхвърлят 22,6 млн. лв. Общата сума на предполагаемите щети за бюджета по наблюдаваните 59 производства надхвърля 180 млн. лв., като тенденцията в хода на разследванията и събирането на нови доказателства, е тази сума да се увеличи.
1,17 млрд. лв. повече за осем месеца в сравнение със същия период за миналата година е събрала НАП. Опити за данъчни престъпления са пресекли органите на НАП, МВР, ДАНС и прокуратурата в 19 съвместни операции от началото на годината. Общо 500 са фирмите и гражданите, за които НАП е открила данни за извършени престъпления и е сезирала прокуратурата за възбуждане на наказателно преследване от началото на годината до момента, като сумата на предполагаемите престъпления срещу финансовата система е близо 250 млн. лв.
Звеното за фискален контрол на НАП е извършило близо 180 хил. проверки за движението на над 600 хил. тона рискови стоки до края на август, като в 358 случая се е наложило съдействието на МВР.
За 18 души е била сезирана прокуратурата за престъпления, свързани с нарушения на режима на рискови стоки. 150 тона стоки, превозвани в нарушение на закона, са били отнети в полза на държавата от началото на годината.


Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Бургас изглежда по-добре от Варна, но изостава още повече по заплати, БВП на човек и диверсификация на бизнеса
Пълни плажове и заведения във Варна на 15 август
Заедно със стотици вярващи президентът участва в литийното шествие край Троянския манастир
Кметът на Несебър: „Евровизия" е шанс за цялото ни Черноморие и не бива да се делим
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Атаките срещу кораби в Ормуз се засилват, САЩ затягат натиска над Иран
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Туск предупреди: "Само силните ще избегнат войната" на фона на мащабен военен парад в Полша (СНИМКИ)
Захарова: Русия иска от САЩ и Турция да обясни за доставката на оръжия за Киев
Мароко задържа над 100 мигранти на път към Сеута, 61 души са арестувани (ВИДЕО)
Великобритания без достатъчно огнева мощ срещу Русия: Кой ще защити британските кораби?
Инфлацията спада, но българите усещат поскъпване: Какво стои зад високите цени


преди 10 години Митниците събрали има няма 130 лева, грешка на автора ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Митниците събрали има няма 130 лева, грешка на автора ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тия бомбастични медийни тупурдии нещо не ми вдъхват доверие. Знае се, че медиите са предимно на мафиотска служба. А мафията си е отиграла цяла "европейска" държава. И корупцията вече е държавна политика.Според изследвания в "белите" страни, корупция от 1.5% води до загуба от 10% от БВП. При нашата "бостанска" корупция от над 50% е цяло чудо, че още не сме затворили кепенците на територията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Характерно за този бизнес е,че процъфтява когато държавата е смотана.За тях всяка криза е отворена възможност.Ние сме перманентно в криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А представяте ли си ако върховенството на закона беше за всички и по-горе споменатите организации работеха по-професионално и безпристрастно.Много яко се краде се краде в тази държава. Може би най-развитият ни бизнес-с гарантирани печалби и най-малко сътресения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар