За България чисто политически е по-добре да бъде част от еврозоната. В дългосрочен период ползите от приемането на еврото ще са повече от това да стоим и да чакаме. Това коментира в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Чобанов от катедра "Финанси" на УНСС.
По думите му страната в момента черпи немалко от ползите на еврото, при положение, че над 20 години имаме стабилен валутен борд.
„Българските власти трябва да убедят европейските, че сегашният фиксиран валутен курс е подходящият страната да влезе в еврозоната“, обясни той.
Финансистът отбеляза, че след отбелязания икономически растеж през 2017 г. прогнозите за растеж и през тази година с 3-4% са оправдани.
Доходите на българите са достигнали по думите му 50% от средните за ЕС нива.


Днес ще е слънчево, но следобед идват облаци
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Акциите, златото падат преди данните за инфлацията в САЩ
SpaceX поставя 30% от търгуемите акции в пасивни ръце, тествайки пазарите
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
44-годишната Серена Уилямс спечели първия си мач след завръщането
Отвлякоха куче инфлуенсър в Китай и го изядоха
Демерджиев се срещнал с близки на загиналите от случая “Петрохан”
Градушка унищожи лозята в Йоаким Груево и Брестовица
преди 8 години Тебе чакат да подадеш молбата ... може и по мейла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За да ни приемат в Еврозоната все пак някои трябва да пододе молба за влизанито ни първо в "ЧАКАЛНЯТА" " Попитайте го този Чобанов кои трябва да подаде тази молба Имам чувството че политиците не знаят кои трябва да направи това А иначе е прав за ползите от еврото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години БЪЛГАРИЯ, БЪЛГАРИЯ, НИКОГА, НИКОГА,НЯМА,НЯМА ДА ПРИЕМЕ, ПРИЕМЕ, ЕВРОТО,ЕВРОТО! ПРИЧИНИ: 1. "Никакво разширяване на еврозоната" В.Шойбле 2. Дянков зема 2 милиарда лева от здравната каса с цел да кандидацтваме заедно със ЕСТОНИЯ ЗА ЕРМ! Естония вече прие еврото, България дори не е член на този мехънизъм, но 2 милиарда не бяха върнати в здравната каса.............. 3. Да кажем, днеска така, кандидацтваме за ерм2. Пускат ни вътре и се почва: КОНТРОЛ, ЕМЕ КОНТРЕЛ, ТОВА, ДОСЕГА НИЩЕ НЕ Е. ТРЕБВА 3 ГОДИНИ ДА СЕ СПАЗВА. ПРИ ТВА, АКО САМО ЕДИН ОТ ПОКАЗАТЕЛИТЕ ИЗЛЕЗЕ ОТ ЗАДАДЕНОТО - ПРЕКЪСВАНЕ И ТРИТЕ ГОДИНИ ПОЧВАТ ДА ТЕКЪТ ОТ ЧАС ПЪРВИ, ДЕН ПЪРВИ,ГОДИНА ПЪРВА.......... И НАКРАЯ: България спазва критериите, на за да приме еврото ТРЕБВА КОНСЕНСУС между страните членки. ХОЛАНДИЯ ТОВА И ЧАКА! 4. Последен актпреди применето...................да кажем в периода от следващите 5-10 години курца ти е бил 1 към 2 и сичко е цветя и рози. Та, последното НЕЩО Е: Отива премиерът ни у брукселя, подписва докимент в който ЕЦБ и ЕК казват КАКЪВ ше е курса на присединеване. може да е едно към 20-30-50......ПОЗНА ХИПЕРИНФЛАЦИОН ЗА 24 ЧАСА! ЕС НЕ Е ДЛЪЖЕН ДА ПРИМЕ ДЕЙСТВАЩИА КЪМ МОМЕНТА ИЛИ ПРЕДЛОЖЕНИА ОТ БЪЛГАРИЯ КУРС ЗА ПРИСЕДИНЯВАНЕ, НО МОЖЕ ДА ПРЕДЛОЖИ СВОЙ С МОТИВИ БЕЗ ОБСЪЖДАНЕ. ЩО ТИ ГО ПИШЕМ ТВА? СОРИ, СЕКИ ПЪТ КАТ СЛЕЩНАМ ПРОПАГАНДА ЗА СКОРОШНО ПРИЕМАНЕ НА ЕВРОНА И РЕКИТE ОТ МЕД.......................................СЕ РАЗЯРЯВАМ КАТ БИК И СИ ПИШЕМ ОТНВО И ОТНОВО. БЪЛГАРИЯ НЕМА ДА ПРИЕМЕ ЕВРОТО: СКОРО ИЛИ НИКОГА.Чобанин, неколко въпросъ:1. Защо Дянков кат направи дефицита под 3% С ПАРИТЕ ОТ ЗДРАВНАТА КАСА не кандидацтва с Естония за ЕРМ2 В ЗЛАТНИЯ МОМЕНТ?2. Сега има офанзива то царъ, ама МОЖЕМЕ ли въобще да влезнеме? виж Шойбле!3. Е ЛИ ТАЗ ОФАНЗИВА ПРОСТО, ЗА ДА СЕ ГЕПНАТ ПАРИТЕ ЗА ПОМОЩ КЪМ СТРАНИТЕ ДЕТО ИСКАТ ДА ВЛЕЗАТ?ЗНАМ ОТГОВОРИТЕ ,БЛАГОДЪРЪ!***! И ДА, МОДЕРАТОРЪ, СМЕЛО ТРИЙ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Доходите на българите са достигнали по думите му 50% от средните за ЕС нива."Ъхъ...ама някой друг път ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар