Печалбата на банковата система за януари е 52 млн. лв., с 32,3% (25 млн. лв.) по-малко от реализираната преди година, съобщи Българската народна банка.
През януари активите на банковата система намаляват със 108 млн. лв. (0,1%) до 114,1 млрд. лева. Спад има при паричните наличности, паричните салда в централни банки и при кредитите и авансите.
Увеличават се другите депозити на виждане, дълговите ценни книжа и другите активи. Не се наблюдават съществени промени в структурата на балансовите активи – делът на парите, паричните салда при централни банки и другите депозити на виждане възлиза на 15,7%, този на портфейлите с ценни книжа е 13%, а на балансовата сума на кредитите и авансите – 65,7%.
В централната банка изчисляват, че в края на януари ликвидният буфер на банковата система е 29 млрд. лв., а нетните изходящи потоци възлизат на 11,2 млрд. лв. Отношението на ликвидно покритие е слабо понижено от 269,9% в края на декември 2019 г. до 259,8% в края на миналия месец (при минимално задължително ниво от 100%).
Брутните кредити и аванси в края на януари не отчитат съществено увеличение и възлизат на 94,5 млрд. лв., с 16 млн. лв. повече спрямо края на предходния месец. Вземанията от сектор централни банки намаляват с 975 млн. лв. (7,2%), а тези от кредитните институции нарастват със 705 млн. лв. (4,8%). Брутният кредитен портфейл се увеличава с 286 млн. лв. (0,4%).
Кредитите за бизнеса отчитат растеж със 190 млн. лв. (0.5%), а тези за домакинствата – със 147 млн. лв. (0.6%).
Вземанията от сектор Държавно управление и други финансови предприятия намаляват съответно със 7 млн. лв. (0.7%) и 45 млн. лв. (1.0%).
Спрямо декември 2019 г. депозитите в банковата система намаляват с 492 млн. лв. (0,5%), като най-голям спад има при спестяванията на фирмите – със 764 млн. лв. (2,7%), следван от този при другите финансови предприятия – с 506 млн. лв. (14,8%).
Депозитите на кредитните институции, на домакинствата и на сектор Държавно управление нарастват съответно с 410 млн. лв. (7,7%), с 200 млн. лв. (0,3%) и със 167 млн. лв. (6,3%).
Собственият капитал в баланса на банковата система в края на януари възлиза на 14,4 млрд. лв. и се увеличава с 43 млн. лв. (0,3%) спрямо предходния месец.
Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, спрямо януари 2019 г. се увеличават с 25 млн. лв. (102,9%).
Към 31 декември 2019 г. съотношенията на базовия собствен капитал от първи ред, на капитала от първи ред и на общата капиталова адекватност са съответно 19,04%, 19,50% и 20,16% (при 19,84%, 20,22% и 21,02% към края на септември 2019 г.).


Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 2
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Заради жегите: Раздават безплатна вода в София
Два световни гласа се обединяват в инициатива с визия: „Believe. Further“
Владимир Кличко пристигна в България
Хаос по улиците: Руснаци се карат и бият за гориво на бензиностанциите ВИДЕО
Икономист: Разходите в бюджета са завишени, приходите са занижени
преди 6 години Ще рече човек, че само от еврови такси са се хранили... А вече и за въздуха почнаха да чарджат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Къде събират капачки за тях да им занеса малко дан, ривът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар