fallback

Великобритания подготвя две програми за стимулиране на кредитирането

Ако кредитирането на Острова се увеличи дори само с 5%, в икономиката на страната ще бъдат инжектирани 80 млрд. паунда, изчисляват от финансовото министерство

23:57 | 14.06.12 г. 6

Британският министър на финансите Джордж Осбърн и управителят на централната банка на Великобритания Марвин Кинг подготвят две програми за увеличаване на кредитния поток заради влошаващите се перспективи пред еврозоната, предаде Bloomberg.

Централната банка на Обединеното кралство ще активира неизползван досега план за инжектиране на най-малко 5 млрд. паунда (7,8 млрд. долара) месечно във финансовата система.

Друг план на британските власти предвижда кредиторите да могат да заменят активи в замяна на пари от британската централна банка, за да отпускат заеми за фирмите и домакинствата.

"Ние не сме безсилни пред дълговата буря в еврозоната", каза Озбърн пред финансисти по време на годишната си реч в Mansion House в Лондон днес.

"Правителството и централната банка няма да стоят отстрани и да не правят нищо, тъй като бурята се усилва”, допълни британският финансов министър.

Според изчисления на британското финансово министерство ако кредитирането на Острова се увеличи дори само с 5%, в икономиката на страната ще бъдат инжектирани 80 млрд. паунда.

Повече подробности по действието на плановете ще бъдат обявени през следващите седмици.

Досега британската централна банка се противопоставяше на призивите за целенасочени мерки за стимулиране на кредитирането в нефинансовия сектор, отбелязва агенцията. Заместник-управителят й Пол Тъкър, който вероятно ще заеме поста на Кинг, когато мандатът му приключи през следващата година, сигнализира тази седмица, че институцията е смекчила позицията си.

Марвин Кинг беше първият британски политик, който още през 2008 г. предрече, че финансовата система е изправена пред опасност от изпадане в несъстоятелност, а не просто криза с ликвидността. Той обаче се противопостави на призивите за вливане на ликвидност, с което разгневи членовете на правителството тогава.

Кинг обаче си промени мнението, след като Джордж Осбърн даде да се разбере, че му търси заместник.

Британският финансов министър потвърди днес ангажимента си за намаляване на бюджетния дефицит и стимулирането на икономическия растеж на страната. Той обяви и плановете си за разширяване на правомощията на Финансова политика на централната банка, която следи за финансовата стабилност.

Озбърн също потвърди подкрепата си за създаването на банков съюз в еврозоната. Той призова и за емитирането на общи еврооблигации, както и Германия да подкрепи по-слабите икономики в еврозоната.

Осбърн обаче предупреди, че британските данъкоплатци данъкоплатци няма да застанат зад банките в еврозоната, а отделните държави трябва сами да отговарят за надзора над банковия сектор, особено в условията на криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:11 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още