fallback

Атомните централи в Европа - като цяло сигурни, но с някои пропуски

До началото на 2013 година откритите нередности трябва да бъдат отстранени, поиска ЕК

18:20 | 04.10.12 г. 3

Стандартите за безопасност на атомните електроцентрали в Европа са високи, но не навсякъде се спазват препоръките на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) или се прилагат добрите международни практики в областта.

Това е записано в доклада, с който Европейската комисия представи резултатите от стрес-тестовете на атомните централи в Европа.

Проверките започнаха през лятото на миналата година след аварията в японската АЕЦ "Фукушима". В резултат от този инцидент Япония официално се отказа от ядрената енергетика.

В тестовете са включени и двата работещи реактора в АЕЦ „Козлодуй“.

ЕК припомня, че е проучена устойчивостта на ядрените централи на природни катаклизми и възможността за безопасно спиране на дейността при появата на необичайна ситуация. Освен природните бедствия, допълнително е направена оценка и на евентуални проблеми, предизвикани от човешка намеса, като например самолетна катастрофа, терористичен акт или техническа неизправност.

"Данните от проверката ни карат да обмислим законодателни мерки за по нататъшното подобряване на сигурността на централите", коментира комисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер, който представи доклада.

„Изпитанията бяха сериозни и са успешни. Като цяло положението е удовлетворително, но няма място за самодоволство“, допълни той и посочи, че тези тестове са показали къде има добро управление и къде е необходимо да бъдат направени още усилия за подобряването на безопасността на централите.

В доклада са посочени и някои пропуски, допуснати от европейските централи. Например за 54 реактора не се прилагат новите стандарти за изчисляване на риска от земетресение, а за 62 – за риск от наводнения.

Проверени са общо 145 реактора. Новите стандарти препоръчват изчисляването на риска да бъде базирано на период от 10 хил. години, а не на по-кратки срокове, които са използвани в много от случаите.

Освен това при 121 реактора няма сложени уреди, следящи сеизмичната активност. Изискването на ЕК в този случай е да бъдат монтирани подобни уреди.

При 32 от проверените реактори липсва система за контролирано изпускане от херметичната обвивка, което да позволи безопасно снижаване на налягането в херметичната обвивка на реактора в случай на авария.

На базата на тези стрес-тестове са изготвени и препоръки към отделните централи. Националните органи ще трябва да изготвят графика за изпълнението им до края на 2012 година. В началото на 2013 година пък ще има партньорски проверки дали се изпълняват.

Що се отнася до АЕЦ “Козлодуй”, от Еврокомисията посочват, че разполагат с ограничена информация за предприетите действия за подобряването на безопасността на централата след ядрената катастрофа в Япония.

Докладът, който е бил представен в Брюксел, обхваща най-вече съществуващите характеристики на централата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:16 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още