Франция е близо до споразумение за предоставянето на спасителен пакет за PSA Peugeot Citroën, съобщава Financial Times. На компанията вероятно ще бъдат отпуснати между 5 и 7 млрд. евро.
Това е най-мащабната интервенция на френското правителство в автомобилния сектор от 2009 г., когато Париж осигури на Peugeot и Renault нисколихвени заеми за 6 млрд. евро, за да подкрепи ликвидността им в разгара на банковата криза.
Източници, запознати с преговорите, изтъкват, че сделката, която може да бъде оповестена още тази седмица, е била постигната, след като собствениците на Peugeot са се съгласили да приемат представители на работниците в борда на компанията, както и с назначаването на директор, представляващ правителството в Париж.
Въпреки това не е ясно дали Париж ще успее да ограничи предвижданите в компанията съкращения. Peugeot изпитва остри проблеми поради спада на продажбите във Франция, Италия и Испания.
Френската държава не държи дял в Peugeot, както в Renault. Въпреки това Париж е поканен да осигури финансиране за Banque PSA Finance - финансовото подразделение на компанията, което осигурява потребителски кредити при покупка на автомобили.
Миналия месец Moody’s понижи рейтинга на Peugeot, която съкращава работни места и разпродава активи, за да се задържи на повърхността, до Ba3 от Ba2, което е 3 степени под минималната инвестиционна оценка.
Тъй като решението оказва допълнителен натиск върху способността на Peugeot да обслужва дълговете си, възлизащи на 5,6 млрд. евро, агенцията постави негативна преспектива пред новия рейтинг.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей