fallback

Любопитната история на европейските банки

Банките страдат от синдром на Бенджамин Бътън - свиват мащабите си заради новите регулации, според експерти

13:28 | 05.01.13 г. 4

Най-големите европейски финансови институции, които са в режим на пренастройване от кризата през 2008 г. досега, продължават да причиняват проблеми по целия свят, от които ще има дългосрочни последици, смятат анализатори, цитирани от CNBC.

Банките в Европа свиват мащабите си заради новите разпоредби за капиталовата адекватност, които целят предотвратяването на нова криза. UBS например сви звеното за инвестиционно банкиране, Lloyds прекрати чуждите кредитни операции, а BNP Paribas, Credit Agricole и Societe Generale окончателно се изтеглиха от Гърция.

“В момента трансгарничният процес по интеграция, който имахме през последните 20 години, се обръща. Банките спряха да кредитират в други страни”, коментира Алберто Гало, старши кредитен стратег в RBS.

“Може да се каже, че сега имаме синдром на Бенджамин Бътън - от ден на ден Европа става все по-млада, а финансовият й пазар – по-изолиран”, допълва още той.

Идеален пример са френските банки, които в последните години се оттеглиха не само от Гърция, но и от инвестициите им в Близкия и Далечния Изток. Страничните ефекти от тази политика – пострада финансирането за проекти в Китай, Виетнам и Близкия Изток, отбелязва изданието.

Тази промяна в структурата показва, че банковите системи стават все по-тесногръди, допълва Пол Донован, глобален икономист в UBS.

Донован коментира също така, че промяната е трудно постижима, тъй като европейските лидери се бавят с осъществяването на банковия съюз – ключова реформа за решаването на кризата в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:46 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още