Ирландия набра 2,5 млрд. евро с продажбата на ДЦК – поредна стъпка към икономическо и финансово стабилизиране на страната, след като Дъблин получи подкрепата на еврозоната преди повече от 2 години, съобщава Financial Times. Ирландското финансово министерство увеличи размера на съществуващата емисия с падеж през 2017 г. Офертата привлече поръчки за около 7 млрд. евро като доходността достигна около 3,35%.
Миналото лято Ирландия получи финансиране от пазарите за първи път от ноември 2010 г. Успешният аукцион представлява важна стъпка за възстановяването на страната, коментират анализатори.Сделката е ключова за възстановяването на достъпа на Ирландия до облигационните пазари в дългосрочен план, коментират икономисти на Rabobank.
Доходността по 5-годишните ирландски облигации се понижи с 4 базисни пункта до 3,22% от 5,72%, когато облигациите бяха издадени през юли. Доходността по ирландските ДЦК с матуритет през 2020 г. също се понижи - с 4 базисни пункта до 4,26% - близо до достигнатите на 4 януари 4,22% - най-ниското ниво от началото на 2008 г. През юли 2011 г. доходността по въпросните облигации достигна 14%.
Това е огромна стъпка в трудния процес на възстановяване на дългосрочното пазарно доверие в Ирландия, коментира Оуен Калан, стратег на Danske Bank. През тази година Дъблин се очаква да се опита да набере около 10 млрд. евро. Страната иска да се измъкне от спасителната програма до края на 2013 г.
Докато останалите страни от периферията на еврозоната се бореха с рецесията през третото тримесечие на миналата година, постигнатият от Ирландия 0,2% растеж отстъпва единствено на този в Германия сред европейските икономики, се посочва в анализа на Capital Economics.
Дъблин е на път да изпълни заложения за 2012 г. бюджетен дефицит от 8,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) на фона на по-добри от очакваното данъчни приходи.
Един от най-големите фондови мениджъри в света Франклин Темпълтън е особено очарован от представянето на Ирландия и през последната година изкупува значителни количества ирландски дълг. Към края на третото тримесечие на 2012 г. Темпълтън е държал ирландски ДЦК за 8,4 млрд. евро, или почти една десета от целия пазар на правителствени облигации в страната.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие