„Зависимостта на Германия от руския газ може ефективно да ограничи суверенитета на ЕС“, заяви полският премиер Доналд Туск броени дни преди официалната визита на германския канцлер Ангела Меркел във Варшава.
„Изходът от кризата в Украйна е въпрос на бъдещата сигурност на ЕС“, заяви полския премиер Туск. Той беше на посещение във военна база в северната част на Полша по повод 15-тата годишнина от влизането на страната в НАТО, пише германското издание The Local.
Премиерът допълни, че основният фокус на разговорите му с Меркел ще бъде „как Германия може да ревизира някои икономически решения, за да избегне парализата на Европа в момент, когато се налага бързо действие и взимане на ясни позиции“.
Близо една четвърт от природния газ, внасян от Русия в ЕС, отиват към Германия. Страната е и най-големият пазар за руския петрол. Германия има и тесни икономически връзки с Москва. Именно това е „заглушило“ гласа на Берлин по повод кризата в Украйна, допълва още германското издание.
В неделя Ангела Меркел разговаря с руския президент Владимир Путин и го уведоми, че намира референдумът за присъединяването на Крим към Русия за незаконен. Двамата лидери са разговаряли по телефона и са обсъдили предстоящото допитване, насрочено за 16 март, обясни говорител на Меркел.
Германският канцлер е обсъдила ситуацията в Украйна и по време на телефонен разговор с китайския президент Си Дзинпин, обясняват още от пресцентъра на Меркел. Позицията на китайския лидер е да бъде намерено политическо решение чрез диалог.


Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Арестуваха силистренец, убил възрастен мъж в дома му за 350 евро
Ограничават движението в центъра за Празника на Варна
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Една от трите в ЕС: ДДС за храна и лекарства у нас е колкото за колите
Радев изненада: Успяхме да елиминираме олигархията, тя е извън властта (ВИДЕО)
Демерджиев: Двете групи в Ботевградско са тормозели хората, държат се нагло и арогантно
Терзиев: Свикнал съм на критика, поздравявам кмета на Бургас
Пореден изверг влачи куче с кола в с. Брестница
преди 12 години Хаааахахаха...! Пораснаше пилци, ***^баше квачку! Не е истина! Този ЕС окончателно изтрещя!Полша върти пръст на Германия и лее акъл по въпроси за европейската сигурност! Поляците верно много си поверваха, откакто благодарение на формираните не без внушителното участие на Германия еврофондове, Полша позаглади косъма! Преди 10-тина години май повече гледаха как да се интегрират към английската ВиК инфраструктура! хаха!Сега разбирам защо толкова пъти са я разпарчетосвали! Ми те май са таралеж в гащите за всички съседи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар