fallback

Лукойл и Total си стиснаха ръцете за проучване на енергийно находище в Сибир

Потенциалните резерви са за 500 млн. барела, като сеизмичните проучвания в находището Баженов ще започнат още тази година, а добивът - през 2015 г.

17:39 | 23.05.14 г. 4
Автор - снимка
Създател

Вторият по големина производител на нефт в Русия Лукойл и френската енергийна компания Total са сключили споразумение за създаването на джойнт венчър с цел проучване на богатите на енергийни ресурси находища в Сибир, предава Ройтерс.

Компаниите подписаха сделката по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург. Директорът на Лукойл Вагит Алекперов сподели, че джойнт венчърът с Total ще разработва находища с потенциални резерви за 500 млн. барела.

В отделно съобщение френската петролна компания съобщи, че сеизмичните проучвания ще започнат още тази година, а добивът - през 2015 г. Сделката на практика финализира предварителното споразумение, подписано през декември миналата година.

„Влизането на Total в находището Баженов, което едно от най-големите в света, затвърждава нашата позиция в областта на неконвенционалните въглеводороди, в която групата е добила значителен опит“, сподели главният изпълнителен директор на Total Кристоф де Маржери.

През април той заяви, че очаква до 2020 г. най-големият дял от произведените от компанията петрол и газ да идва от Русия, като плановете са Total да остане в страната дългосрочно въпреки напрежението между Запада и Украйна.

Total ще се присъедини към гигантите ExxonMobil, Statoil и Royal Dutch Shell при добиването на шистови енергийни ресурси на територията на Русия. Ползи има и за Москва, която се опитва да задържи производството на петрол на ниво от над 10 млн. барела на ден.

Американската администрация за енергийна информация изчислява, че е възможно в Русия да има шистови залежи за 75 млрд. барела, което е повече от 58-те милиарда, които притежава САЩ – най-големият производител на шистов нефт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:23 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още