fallback

ЕС няма да извади допълнителни средства за украинския газов дълг

„Южен поток“ и Opal не са коментирани в тристранните газови преговори, обясниха от ЕК

17:47 | 31.10.14 г. 1

Европейският съюз няма да извади нови средства и няма да даде гаранции към Русия за плащанията на Украйна за уреждане на дълга й към „Газпром“, категорична беше Марлене Холцнер, говорител на комисаря по въпросите на енергетиката в общността Гюнтер Йотингер.

По време на традиционния обеден брифинг в Брюксел тя обясни, че страната ще плати задълженията си с част от средствата, отпуснати от Международния валутен фонд (МВФ) по-рано през годината. Холцнер потвърди, че украинската страна се е задължила сега да плати един транш от своите задължения в размер на 1,45 млрд. долара.

В края на декември 2014 година Киев трябва да плати допълнително още 1,65 млрд. долара, или общо 3,1 млрд. долара.

Малко по-рано руският енергиен министър Александър Новак обясни, че Русия няма гаранции, че „Нафтогаз“ ще плати обещаните милиарди. Ако това не стане, „Газпром“ отново ще спре доставките на природен газ за страната.

Споразумението за зимните доставки на природен газ обаче не дава отговор на спора между Киев и Москва за размера на дълговете досега и „Газпром“ реално разглежда обещаното плащане от 3,1 млрд. долара като акт за покриване на само част от задълженията.

Говорителят на енергийния комисар посочи още, че цената на природния газ, предвидена в подписаното споразумение между ЕС, Русия и Украйна е базирана на формула от сегашните договори за доставка на природен газ, подписани между Украйна и Русия. Според нея цената на газа е обвързана с цената на петрола, а в последните седмици петролът поевтиня, от което е била облагодетелствана украинската страна.

По време на преговорите за доставките на природен газ, провели се до късно снощи в Брюксел, Русия, Украйна и Европейския съюз не са коментирали „Южен поток“ или продължението на „Северен поток“ - Opal. Това съобщи също Марлене Холцнер.

Работата и по двата проекта е спряна след охладнелите отношения между ЕС и Русия заради ситуацията в Украйна. По отношение на „Южен поток“ Брюксел има забележки, че той не е в съзвучие с европейските закони и по-специално с Третия либерализационен пакет за енергетиката. В началото на годината беше сформирана работна група, която да приведе проекта в съответствие с директивите, но след анексирането на Крим от Русия работата на експертите спря.

По отношение на Opal беше постигнат известен напредък по време на 32-та среща между ЕС и Русия, провела се в края на януари тази година. Русия настоява да може да използва пълния капацитет на тръбите, а не само 50% както досега.

По време на срещата на високо равнище беше постигната принципната договорка за увеличаване на капацитета, макар и договор да не беше подписан. „Това ще стане скоро“, обясни днес Марлене Холцнер. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:22 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още