fallback

Марош Шефчович не вярва в бъдещето на "Турски поток"

В началото на следващата седмица енергийните министри от страните в "Южен поток" ще дискутират в София бъдещето на газовите доставки за ЕС

18:41 | 04.02.15 г. 8

Съмнение в жизнеспособността на новия проект за газопровод „Турски поток“ изказа по време на пресконференция в Брюксел комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович. Темата за проекта беше повдигната след официалната презентация на комисаря за първите стъпки за създаването на Енергийния съюз в ЕС.

Според него пред проекта има технически спънки и една от тях са дългосрочните договори, които имат клиентите от Европа с „Газпром“. В тях са вписани не само обемите, но и мястото на доставката на суровината.

По тази причина и Шефчович не вярва, че проектът би имал бъдеще, макар и „Газпром“ да предупреди за радикална промяна - спиране на транзита през Украйна след 2019 г. и пренасочването му към Турция.

„Трябва да се върнем към по-рационален дебат в търсене на икономически жизнеспособно решение за тези проекти и за сътрудничеството при газовите доставки“, посочи още комисарят.

Той изчисли още, че към 15 млрд. куб. метра газ, пренасяни по „Турски поток“ ще са насочени към пазара в Турция, меджу 15 и 20 млрд. куб. метра ще са за пазарите в Южна Европа, които ще бъдат свързани с проекта за новия газопровод, а капацитетът на тръбите е планиран за 63 млрд. куб. метра годишно.

На 9 февруари 2015 г. (следващия понеделник - бел. ред.) в София ще има среща на енергийните министри от страните, участващи в проекта „Южен поток“. На нея ще бъдат дискутирани промените в енергийния ландшафт, стана ясно още от думите на комисаря. В понеделник ще бъдат коментирани и предложенията на България за трансформирането на проекти, за да се намерят най-добрите решения за газоподаването. Сред тях са газова връзка с Гърция, както и идеята за газов хъб край Варна.

Шефчович призна още, че при срещите си в Москва е получавал обяснения, че Русия иска да изгради трасе на газовите доставки, което да заобиколи Украйна, защото тя е причината за чести блокажи и проблеми, а и са необходими и много средства за модернизация на газопреносната мрежа. Украйна напълно съзнава важността на своята роля, а Запада и ЕС ще участва в ремонта на газовата система на Украйна, е посочил обаче комисарят пред руските партньори.

Много необичайно е компания като „Газпром“ да съобщава за плановете си чрез пресконференция – те така съобщиха за края на „Южен поток“, коментира още комисарят, посочвайки че страните в проекта още не са получили официално уведомление за спирането му.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:42 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още