Международният валутен фонд (МВФ) е готов да участва в третата програма за финансово подпомагане на Гърция, но при определени условия, които трябва да бъдат изпълнени. Това заяви днес пред германските депутати преди гласуването на програмата в Бундестага германският финансов министър Волфганг Шойбле, цитиран от DPA.
За правителството на Германия участието на МВФ е задължително условие, припомни той и добавиче фондът ще вземе решение по въпроса през октомври.
"МВФ заяви принципна готовност по-нататък да се присъедини към програмата", допълни Шойбле.
Шойбле отново се обяви срещу отписването на гръцки дълг, тъй като това не се позволява от европейските договори. Германският финансов министър заяви още, че би било безотговорно, ако германските депутати отхвърлят третия спасителен план за Атина.
Като се има предвид, че гръцкият парламент вече е приел голяма част от мерките, би било безотговорно да не се използва тази възможност за нов старт в Гърция, каза още Шойбле.
Германия винаги досега подчертаваше, че е готова да предоставя нова помощ за Атина само при участие и на МВФ. За да участва в плана за спасяване на Гърция, сега фондът иска очевидно „haircut” - опрощаване на част от задълженията – нещо, което Европа засега отказва да направи. Федералният канцлер Ангела Меркел неколкократно поясни, че „класически Haircut", тоест опрощаване на част дълга, не може дори да се коментира.
По-рано през седмицата финансовият министър на Германия заяви, че играта около Grexit през юли е била единствено в полето на Гърция. „През юли се коментираше, че искаме да извадим Гърция (от еврозоната – б. ред). Това е напълно погрешно”, каза той и допълни, че позицията на Германия е била, че ако Атина не иска да носи тежестта на реформите, по-добро решение е временно да излезе от валутния съюз.
Темата за Гърция можете да проследите тук!


Установиха 34 криминално проявени служители в заложни и финансови къщи
Одрусаха Черно море и Спартак след мачовете им с Левски и ЦСКА
Програмата на парламента за утре предвижда обсъждане на вота на недоверие
Студено време, но без сняг до края на седмицата
Йотова: Трябва да опазим гражданския мир в страната
Решението на Тръмп за Nvidia е по-голяма победа за Си, отколкото изглежда
Валтонен: Сигурна съм, че Тръмп желае траен мир
Износът на Германия дава надежда, че рецесията най-после приключва
Валтонен: В северноатлантическото семейство можем да се критикуваме
Дигиталното евро среща и институционална, не само обществена съпротива
10 от най-великите творения на Zagato
Камионите Freightliner Cascadia ще виждат като хората
Вижте 128-годишната история на Rolls-Royce в 4-минутен клип
Без изненади - японски марки правят най-здравите нови автомобили
Създателят на Porsche Taycan поема Mercedes-AMG
БНБ с извънредно работно време за продажба на евромонети
Шер празнува 80 г. и вдига сватба през 2026 г.
ДПС-НН с призив от цяла България: “Не на омразата!” и подкрепа към кабинета "Желязков" ВИДЕО
Андреева за контрапротеста на ДПС: Реакция на злобата