fallback

Как Германия ще се бори срещу данъчните убежища

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле предложи план за противодействието им

08:49 | 11.04.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле представи детайлите на план за противодействие на данъчните убежища, включващ създаване на регистър с имената на собствениците на компаниите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Изтичането на огромно количество документи от панамската адвокатска фирма "Мосак Фонсека" показа как офшорни фирми са използвани за укриване на парите на богатите и могъщи хора и създаде неприятности за редица световни лидери, напомня Ройтерс.

Шойбле каза пред обществената телевизия А Ер Де, че ако бъдат създадени международни регистри на собствениците на компаниите, ще бъде възможно да бъдат открити хората зад тези компании. В Европейския съюз има решение за създаване на такъв регистър като част от директива за борба с прането на пари, която трябва да бъде въведена на национално равнище в средата на 2017 г., посочва Ройтерс.

Шойбле също напомни за споразумение за автоматичен обмен на данъчна информация, към което са се присъединили около 100 страни и което трябва да влезе в сила през 2017 г. Изтичането на Панамските документи засилва натиска над други страни да се присъединят към това споразумение, каза Шойбле и уточни, че една от тези страни са Съединените щати. Той смята, че страни като Панама и други данъчни оазиси трябва да бъдат включени в черен списък, ако не участват в автоматичния обмен на данни. Банковите надзорни органи в Европа започнаха проверки дали кредиторите са свързани с Панамските документи, но Шойбле каза, че германските банки до голяма степен са сложили нещата в ред и подчерта: „Постигнахме значителен напредък в последните години".

Досиетата Панама, които бяха публикувани преди няколко дни, разкриват как политици, бизнесмени, спортисти и други физически лица са избягвали плащането на данъци чрез офшорни фирми. Публикуването на документите предизвика политическа криза в Исландия, чийто премиер беше принуден да подаде оставка заради разкритията за негови офшорни сметки.

От досиетата изплуваха и имената на президента на Русия Владимир Путин, на Китай Си Дзинпин, както и на Аржентина Маурицио Макри. Макри обясни, че не е направил „злонамерен пропуск“ в имотните си декларации, но федералният прокурор Федерико Делгадо поиска заповед, с която националната данъчна служба на Аржентина, заедно с антикорупционния орган, ще могат да проверят дали президентът на страната не е извършвал финансови престъпления през тези сметки.

Още за разкритията около Досиетата Панама можете да четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:13 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още