Хиляди демонстранти се събраха днес в центъра на Лондон, за да протестират срещу гласуването за излизане на Великобритания от ЕС - резултат, който предизвика политически хаос в страната и който повечето хора в столицата, отхвърлят, предаде Ройтерс.
Мнозинството от протестиращите са младежи. Някои от тях бяха увити в европейското знаме, а други развяваха плакати с надписи : "Аз съм с ЕС". Те скандираха "Какво искаме ние? Да останем в ЕС", потегляйки към политическия квартал на столицата Уестминстър на поход, обявен чрез социалните мрежи като "Поход за Европа".
"Бях наистина шашнат сутринта след гласуването", каза един от демонстрантите, Натаниъл Самсън на 25 години, от северен Лондон. "Чувствам се изключително несигурен за моето бъдеще", добави той. "Дойдох на протеста, за да изразя недоволството си. Приемам резултата, но искаме да покажем, че няма да го приемем спокойно."
Над 60 на сто от жителите на Лондон гласуваха за оставане в ЕС на референдума миналия четвъртък, като най-младите гласоподаватели подкрепиха оставането почти единодушно, припомня Ройтерс.
Един от организаторите на днешния протест, дипломираният студент от Кингс колидж Киърън МакДърмот заяви: "Можем да предотвратим Brexit, като откажем да приемем резултата от референдума и откажем да натиснем копчето за саморазрушение." "Парламентът има последната дума по въпроса дали Великобритания ще напусне общността", припомни той.
Друг от организаторите, Марк Томас, също заяви, че депутатите могат спокойно да откажат да подкрепят резултатите от референдума, тъй като те се дължат на "лъжите, преувеличенията и изопаченията" на водещите кампанията срещу ЕС по въпроси като имиграцията и разходите на ЕС. "Щяхме да приемем тези резултати, ако кампанията се водеше честно, но тя беше пълна с дезинформация", добави той.
Демонстрантите потеглиха в почти 3-километрова колона от Хайд парк към парламента. Много от тях споделиха, че искат втори референдум, този път за оставане в ЕС.
Снимки от протеста вижте в галерията.


Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Бивш шеф на ЦРУ: Контролирайки Ормузкия проток, Иран ни държи заложници
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
178 възрастни хора от Крит показват пътя към добра старост
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
преди 9 години За несведущите: Brexit е обявен на най-големия масонски празник в UK.Когато се обединяват 4 ложи.А ся познайте, дали ще има Brexit или не! И милион да излязат на протест: к'во? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Имам по голям шанс да преживея с аневризъма пред компа, отколкото да ходя да ме лекуват, ке ме умОрат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Само дето Лондон не е UK, точно както София не е БГ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години важното е да се чете и коментира. със аневризъм или без отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тоя коментар ми докара аневризъм, мерси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз съм зел страна още от средата на миналия век...видел съм и две и двеста. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години нема нищо общо с лондонско майданче.англеченете си викат: ше дадеме на германиа бележка-заповед "загубихте и втората световна война, арбайт махт фрай и подвивай опашка. чакаме репарации и компенсации във вид на "превилигировани условиа". Обаче, еврогейбюрократиз побеснехе от звучниа шамар. и се счепкаха! ОЛЪНД ВЪРСЪС СОРОС И КРАЛИЦАТА! Ако има майдан и войни ше е - ЕС СРЕЩУ ВЕЛИКБРИТЪН. Вече строяват пешките и марионетките. едните въвеждат еврото, другите играха полша в защита. Лондонското сборище-псевдомайденче е така, за захарен памук. и може да бъде издухано без да гъкне. ВОЙНАТА ПОЧНА. ТИ! ЗЕ ЛИ СТРАНА? ЗА ТВОЕ ДОБРО Е ДА СИ С НЕКОЙ....точно сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Опити за лондонско майданче...да видим по нататък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар