fallback

За пет години цените в Русия растат с 50%

Експерти обясняват това с прехода към пазарна икономика и вносните стоки в потребителската кошница

13:31 | 22.08.16 г. 38

За пет години от 2012 до 2016 г. цените в Русия растат с 50%. Така на насрочената за септември среща на G20 руската икономика ще бъде в ролята на грозното патенце, пише „Независимая газета“ като се позовава на данни от държавната статистическа служба Росстат.

Според изданието за последните пет години страната отбелязва много високи темпове на инфлация и същевременно ниски темпове на икономически растеж.

При управлението на Дмитрий Медведев руската икономика е нараснала с 1%.

Изданието отбелязва, че държавната статистика сравнява страната с големите световни икономики и според данните през юни в Русия инфлацията на годишна база е 7,5%. За същия период цените в Бразилия растат с 8,8%, в ЮАР с 6,5%, а в Индия с 6,1%. 

Въпреки това като цяло Русия е абсолютен лидер по ръст на потребителските цени. От 2012 до 2016 г. цените растат с 50%. В Бразилия за този период ръстът е 41%, в Индия – 45%, в ЮАР – 32%. Във Франция, Япония, Германия и Италия за последние 5 г. натрупаната инфлация не надвишава 5%.

Някои експерти свързват ръста на инфлацията с продължаващия преход от планова икономика към пазарна.

Други пък като преподавателя в Академията на народното стопанство Сергей Хестанов твърдят, че високата инфлация е следствие от продуктите в потребителската кошница на средния потребител, от които една трета са вносни стоки. Така при девалвацията на рублата се наблюдава значителен ръст на цените. Влияние оказват и тарифите на естествените монополисти, които макар да са ограничили увеличението в последните две години, преди това са нараствали.

Изданието отбелязва още, че в края на второто тримесечие на 2016 г. икономиката на Индия расте с 8% на годишна база. За този период руската икономика се е свила с 0,6%.

За петте години БВП на Индия расте с 39%, а на Русия – само с един процент.

По-зле от Русия по ръст на БВП се оказва Бразилия, където върви процес на импийчмънт на президента. В края на петгодишния период бразилската икономика отстъпва с 3,8%.

За петте години в Русия е отбелязан ръст на промишленото производство с 2,3%. В края на първото полугодие промишлеността расте с 0,4%. За сравнение промишлеността на Италия в края на първото полугодие се е увеличила с 0,8%, а в Бразилия е отбелязано намаление от почти 10%.

Безработни са 5,4% от икономически активните руски граждани към юни 2016 г. В същото време в Италия безработните са 11,6%, във Франция 9,9% и в Канада 6,8%.

Някои икономисти обясняват ниското ниво на безработица в Русия с продължаващата рецесия и активното разрастване на сивия сектор, пише вестникът като се позовава на експертите от британската компания Capital Economics.

Икономистите обаче очакват ръст на БВП през 2017 г. и в Русия (1–2%), и в Бразилия, отбелязва „Независимия газета“ като цитира оценки на Moody’s.

Анализаторите отбелязват, че промишленото производство е спечелило от процеса на заместване на експорта, особено отрасли като земеделие и химическа промишленост. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:59 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още