fallback

"Нафтогаз": "Северен поток" 2 ще има негативен ефект върху цяла Европа

Природният газ е опасно оръжие и руският президент Владимир Путин знае как да го използва, предупреди изпълнителният директор на компанията

13:56 | 08.09.16 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Реализацията на проекта за разширение на "Северен поток" ще има негативен ефект не само върху Украйна, но и върху цяла Европа. Това мнение изказа изпълнителният директор на украинската "Нафтогаз" Андрей Коболев в интервю за ВВС.

Украйна, и по-точно "Нафтогаз", ще се лиши от около 2 млрд. долара от транзитните такси за газа при реализацията на проекта. Това обаче ще промени пазара и ще засегне и целия регион на Централна и Източна Европа по отношение на цената на природния газ.

Коболев посочи още, че "Северен поток" 2 не е търговски, а политически проект.

"За съжаление лобито на "Газпром" е много голямо", смята той, посочвайки, че руският гигант настоява, че има икономическа логика в проекта и това се доказва от участието на западни компании в него.

Украйна вече не е зависима от руския газ, каза още ръководителят на "Нафтогаз". Всъщност от миналата есен страната вече не купува суровина директно от "Газпром", но получава газ през изградени интерконекторни връзки с държавите от ЕС. През Украйна все още минава голяма част от транзита на газ за Европа - основно за държавите в югоизточната част на континента.

Коболев обаче е категоричен в своето твърдение, че страната реално не купува руски газ. Преди две години "Газпром" е опитал да ограничи доставките за Украйна, идващи от съседните държани, и не е успял в това свое начинание, припомни той.

"Газът е опасно оръжие", предупреди още Андрей Коболев и допълни, че руският президент Владимир Путин го използва отдавна. Той даде за пример подписаното през 2009 година споразумение за доставки на газ между Русия и Украйна, което поставя "Нафтогаз" в много неблагоприятно положение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:03 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още