fallback

Къде най-силно ще се усети Brexit в Европа?

Ирландия, Франция, Германия и Белгия вероятно ще бъдат най-силно засегнати от негативното въздействие на излизането на Великобритания от ЕС

08:41 | 08.03.19 г. 8

На фона на наближаването на крайния срок за излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) Euractiv разглежда ефекта, който ще има Brexit върху останалата част на Европа, заключавайки, че най-силно потърпевши ще бъдат страни като Ирландия, Франция и Германия. 

Ако Обединеното кралство се раздели с ЕС без сделка, страната би могла да загуби около 9,3% от своя брутен вътрешен продукт (БВП). Икономическите последици за останалите държави членки на блока обаче могат да бъдат и по-сериозни.

Предвид икономическите, социалните и политическите връзки между Великобритания и ЕС Brexit може да се окаже болезнен изход от продължилия повече от две години процес за цяла Европа.

Според скорошно проучване, поръчано от Комитета на регионите, консултативен орган към ЕС, Германия, Франция, Белгия и Ирландия биха били сериозно засегнати от развода с Обединеното кралство.

Република Ирландия вероятно ще бъде основната жертва на Brexit. 14% от общия износ на страната отиват към Великобритания, което значи, че икономическото въздействие на излизането от ЕС може да се окаже изпълнено с толкова негативи, колкото и за Лондон.

Въпреки това пред Ирландия съществуват допълнителни социални и политически негативни последици, главно заради мира в Северна Ирландия, който може да се окаже отново застрашен след размириците, приключили в средата на 90-те години.

Франция

Въздействието на Brexit в районите О дьо Франс и Бретан засяга редица сектори, тъй като Великобритания е един от основните чуждестранни инвеститори там и важен клиент за местните търговци.

Според Франсоа Декостер, заместник-председател на Регионалния съвет на О дьо Франс и председател на Комитета на междурегионалната група на региона за Brexit, регионите, които се намират чисто географски по-близо до Обединеното кралство, са силно обезпокоени от несигурността около излизането на Великобритания от ЕС.

Въпросните два региона се подготвят за сценарий без сделка, като в същото време следят за възможните решения на Камарата на общините, които биха позволили регулирана раздяла с блока.

Прогнозите сочат сериозно негативно влияние във френските сектори като хранително-вкусовата промишленост, транспорта и земеделието.

Белгия

Голяма част от брутния вътрешен продукт на Белгия е свързан с износа и търговията със стоки, насочени към Великобритания.

Интересно е да се отбележи, че 78% от изнесените стоки от Обединеното кралство за Европа минават първо през пристанищата във Фландрия, откъдето продължават своя път към вътрешността на континента.

След Brexit белгийските пристанища и митници ще се превърнат във външна граница за ЕС и търговските връзки от двете страни на Ла Манша ще бъдат сериозно затруднени поради установяването на митнически контрол.

Германия

Федералната провинция Хесен се очаква да бъде един от най-силно потърпевшите германски региони след завършване на Brexit. 

Великобритания е третият най-предпочитан пазар, чийто дял от общия износ на провинцията достига 7,5%, като в същото време Хесен внася голямо количество стоки от Кралството.

Нарушаването на търговските връзки с Лондон ще окаже силно негативно въздействие върху един от най-богатите райони в Европа и ЕС, особено в сектори като автомобилната промишленост, химическата и фармацевтичната индустрия, електротехническите технологии и машиностроенето.

В сърцето на Хесен се намира и основният финансов двигател на Германия – Франкфурт, който може принудително да измести Лондон като финансов хъб номер едно на Европа след излизането на Великобритания.

Долна Саксония също може да се похвали със силни икономически връзки с Кралството. От друга страна голям брой британски граждани живеят в германската провинция, като наскоро стана ясно, че местната управа възнамерява да поиска от тях да кандидатстват за гражданство ако желаят да останат.

Ирландия

Машиностроенето, електрониката, фармацевтиката и особено хранително-вкусовата промишленост на Ирландия ще усетят най-силно влиянието на Brexit.

Според Майкъл Мърфи, съветник в Tipperary, страната вече усеща негативните последици от продължаващия процес на раздяла между Великобритания и ЕС.

По неговите думи най-голямото предизвикателство пред Ирландия все пак остава запазването на мирните отношения на острова.

Представители на Република Ирландия и Северна Ирландия изразиха загриженост относно възможното въздействие на Brexit върху мира.

„Не искаме да се връщаме към тъмното минало“, подчертава Мърфи, като добавя: „Европа няма да изостави Ирландия, уверен съм в това“.

Brexit без победители

От туризма в Испания, през хилядите работни места в Гибралтар и близо милион полски работници във Великобритания, до инвестициите в Малта, земеделието в Гърция, модната индустрия в Италия и електронната промишленост в Чехия - Brexit ще удари с голяма сила всички аспекти на европейската икономика.

Някои проучвания показват, че по-силните региони в Стария континент все пак могат да се окажат облагодетелствани от Brexit, привличайки бягащите от Кралството компании и инвеститори. От друга страна обаче икономически по-слабите страни ще изпитат силното негативно влияние на разкола между Лондон и Брюксел.

Основният проблем е, че дори при систематичен Brexit остава голяма несигурност и неяснота около икономическото въздействие на този процес върху европейската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още