Швейцарският производител на електротехническо оборудване ABB изненадващо ще има нов шеф. Президентът Петер Фосер ще поеме оперативното управление още от днес, съобщи базираната в Цюрих компания в сряда. Улрих Шписхофер, който бе начело от 2013 г., подаде оставка, която е била приета от Борда на директорите.
Конкурентът на германската Siemens обяви също така шестпроцентен спад на печалбата до 535 млн. долара за първото тримесечие. ABB наблюдава забавяне в някои от крайните си пазари, особено в промишления и автомобилния сектор.
Главният изпълнителен директор Шписхофер напуска компанията в труден момент: ABB отново е в средата на преструктуриране, което за много акционери очевидно не е достатъчно мащабно.
През последните години активистът инвеститор Cevian многократно упражнява натиск върху ръководството на ABB. Главният изпълнителен директор на Cevian Ларс Фьорберг настоява за разделянето на концерна и призова за продажбата на поделението за електрически мрежи. Шписхофер дълго се противопоставяше на такава продажба, но в края на миналата година ABB обяви отделянето от мрежовия бизнес и продаде дивизията на японския Hitachi, припомня Handelsblatt. Продажбата на звеното, което произвежда електрически трансформатори, електропреносни системи за далечно разстояние и модули за съхранение на енергия, ще свие приходите на базираната в Цюрих ABB с около 25% и ще фокусира компанията върху роботиката и автоматиката.
After 14 years in EC at ABB and nearly 6 as CEO, it’s time to say goodbye. It was a privilege to lead the team that transformed ABB into a leader in digital industries. I warmly thank my colleagues and wish them a successful future. Signing off for the last time as @ABB_CEO. -us
— Ulrich Spiesshofer (@Uli_Spiesshofer) 17 април 2019 г.
Cevian показа задоволство от този ход. Но въпреки това акционерите не останаха спокойни. В началото на април американският инвеститор Artisan Partners увеличи своя дял в ABB до над три процента и бързо поиска допълнително разделяне на групата.
Ключът към успеха според него е „преминаване отвъд продажбата на поделението за енергийни мрежи", казва портфолио мениджърът на Artisan Дейвид Самра пред специализираното издание Finanz und Wirtschaft. Според него ABB следва да се раздели на поне две други бизнес единици.
ABB разполага с над 2 500 служители в България и развива дейност с централен офис в София и четири клона в страната. Две от производствените бази на АББ се намират в Раковски и произвеждат електрически компоненти ниско и средно напрежение. Другите две производствени бази се намират в Петрич – за продукти с ниско напрежение, и в Севлиево – за продукти с високо напрежение. Компанията разполага и със сервизен център за турбокомпресори във Варна.
В началото на миналата година Марсел ван дер Хук бе назначен като изпълнителен директор за България и наследи на позицията Екехард Нойрайтер, който ръководеше компанията в продължение на пет години.


Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ
Глобиха с 950 000 паунда онлайн форум заради самоубийства
42 пожара са потушени в страната за денонощие