IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Започва ли газова война в Европа?

Успява ли Европа да постигнат целта си – да поддържа всички налични газови пътища и да получава все по-ниски цени, освобождавайки се от влиянието на Русия?

13:30 | 21.03.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Министерски съвет</em></p>

Снимка: Министерски съвет

Според прогнозите, предоставени от аналитичната компания Global Data, въвеждането в експлоатация на големите газови находища в израелския средиземноморски шелф вероятно ще превърне страната в основен регионален участник в износа на газ до средата на това десетилетие. Настоящите възстановими газови запаси в Израел се изчисляват на приблизително 26,2 трлн. куб. фута (7,98 трлн. куб. м). Това е около 62 пъти повече от очакваното потребление на газ в страната през 2019 г.

Тази ситуация буди безпокойство в Русия и Турция. Експертите оценяват, че след пристигането си в Европа газът от източното Средиземноморие ще бъде с 20-30% по-евтин от този, доставян от Русия чрез газопровода „Турски поток“. Пет месеца преди старта на дейността в “Левиатан“, руският анализатор Камран Гасанов написа статия с провокативното заглавие „Израелски газопровод - убиецът на „Турски поток“. В нея той пише, че „... трябва да помним, че строежът на втората тръба на „Турски поток “, предназначена за Европа, е към своя край. Капацитетът му от 16 млрд. куб. м е съпоставим с обема на EastMed. Американците разбират, че Ангела Меркел ще осигури "Северен поток 2", но все още могат да спрат разширяването на „Турски поток “ в Европа. Ердоган ще се опита да блокира проекта EastMed. Дали той успява или не, в този спор симпатиите на Русия трябва да са към турската страна. EastMed не е заплаха, а предизвикателство за руския „Турски поток “. В дългосрочен план запасите от източното Средиземноморие ще могат напълно да се конкурират с руския газ в Стария свят”. 

Отношението към газопровода EastMed в Европа е доста нееднозначно. Например през ноември изследователят от Берлинската фондация за наука и политика (SWP) Щефан Волфрум разкритикува проекта. Въпреки че авторът многократно твърди, че статията просто представлява неговото лично мнение, би било трудно да се публикува такъв аргумент без разрешението на ръководството. Волфрум дори представя конкретен план за действие, предназначен да спре изграждането на газопровода EastMed. Това представлява опит за окончателно включване на такива въпроси в дневния ред на Европейската комисия (ЕК), които биха могли да изключат газопровода от нейните проекти от общ интерес. В същото време той обръща внимание и на двата частично работещи терминали за LNG в Египет. Според него Египет и неговата газова промишленост, която е във възход след началото на развитието на масовото офшорно поле „Зор“, показва потенциал да се превърне в регионален хъб. За да постигне това, анализаторът смята, че страната може да "увеличи капацитета на съществуващите газопроводи между Израел и Египет, както и да свърже кипърските газови находища с територията на Египет”.

Подобен набор от вероятности относно доставките на средиземноморски газ за Европа, представени от Волфрум, бяга засегнати и от германския вестник Die Welt през януари. Статията беше озаглавена „Проблемният нов газопровод в Европа може да се окаже чудовище”.

Окончателната позиция на Германия по отношение на доставките на газ за Европа стана ясна по време на пресконференция на 11 януари след разговорите между канцлера Ангела Меркел и руския президент Владимир Путин. Германският лидер призова за завършване на газопровода "Северен поток 2" и осъди американските санкции, които принудиха изпълнителите на проекта да спрат операциите. В същото време в руското онлайн пространство започнаха да се появяват статии с тревожни заглавия от рода на „Израел провокира Вашингтон за поредната война“. Тези статии помогнаха за разпространението на предубедена информация относно перспективите за производство на газ в средиземноморския шелф и доставките му за континентална Европа. Една статия гласи: „Разбираем страничен ефект е по-тясното привързване на Турция към Русия по въпроса за газа, тъй като турската страна има разбираеми геополитически и геоикономически интереси. Също така си струва да се спомене, че на пръв поглед промените в икономиката и геополитиката не изглеждат като загуба за Русия и нейните интереси”.

Но тази история включва по-сериозни фактори. Това са геополитическите амбиции на Турция, олицетворени от нейния президент Реджеп Ердоган, както и проблемът с разграничаването на морските води и зоните на шелфа в източното Средиземноморие. Обикновено тези зони се възлагат на държавите чрез преговори и са обособени от бреговата ивица. Трябва да се отбележи обаче, че шелфът, участващ в маршрута на проекта EastMed, е част от изключителната икономическа зона на Кипър и газовото находище “Афродита. Тази зона е открита през 2011 г. от Noble Energy и резервите ѝ се оценяват на приблизително 129 млрд. куб. м. Част от този газ също трябва да се доставя чрез EastMed. Кипърската зона обаче се вклинява в районите на съседни държави. Тази територия попада в ливански и сирийски води и е в непосредствена близост до водите на Израел на юг. Зоните са разположени в рамките на 200 мили икономическа зона, а турското крайбрежие е разположено по-далеч от останалите. В същото време кипърските и турските шелфови зони се припокриват. Следователно, за да се разрешат споровете, са необходими споразумения относно разграничаването на шелфа и морето, както и местоположението на операциите във всяка от зоните. Но това не отговаря на интересните на Ердоган, тъй като в този случай претенциите за част от шелфа на непризнатата турска република Северен Кипър, която представлява 38 на сто от територията на острова, няма да бъдат взети под внимание. Въпреки това Турция се обърна към Израел в средата на декември с предложение за организиране на преговори за изграждането на газопровод, по който израелският газ може да бъде доставен в Европа. Освен това през 2017 г. Турция и Израел вече обявиха намерението си да изградят такъв газопровод към Европа. Но както видяхме, това не се се получи.

Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

22
rate up comment 6 rate down comment 2
mirodes
преди 4 години
ГазопроводътСилата на Сибирбе открит през декември 2019г,а само три месеца след това беше спряно газоподаването зарадипрофилактикадо края на април.Такова нещо не се е случвало никога.Истината е,че Китай спря да ползва руски газ заради коронавируса,а колко ще купува в бъдеще е друг въпрос.Много голяма е вероятността и Северен поток 2иТурски потокизобщо да не стартират.Та интересни времена се задават за Московията.Цената на нефта се срина,сега и износът на газ ще намалее драстично.Рублата тепърва ще се срива-в момента курса е 82 рубли за долар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
хммм ... зачетох се импе , значи в шах дениз има доказани 1 трилион кубика , европа купува по *** 10 милиарда на година и иска да го удвои . иначе разработват и ще включат абшерон - 300 милиарда , умид - 200 милиарда , под умид е бабек - 600 милиарда . верно е че не продават само на европа ами на доста около тях . но аз в близките 100 години не виждам какъв им е проблемът на азербайджанците ... ?! не разбирам защо се пенявиш толкова , какво лошо има рассияните да държат 20-25% от пазара в ЕС , съседи са все пак ... и те душа хранят дето се вика . а LNG можем да караме от цял свят в александропулис , а защо да не помогнем малко на нашите съюзници в НАТО , нали купихме Ф16-ки , след една петилетка ще поръчаме още 8 , за да доокомплектоваме една ескадрила . има за всички , дори и за вовата и саша милер ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 2
fon
преди 4 години
Ха-ха. За 4-5 години имало газ за ***. Трябва да си *** като русофил за да повярваш на подобна долнопробна партенка, дето може да се появи по ТВ Алфа и подобни руски медии. Явно според тях *** е проектиран от *** като русофили и тези с милиардите са мозъци на първолаци да си хвърлят парите там. И въпросния русофил си повтаря тази глупост вече с месеци, въпреки че му бяха представени и числа как в Каспийския басейн газ за *** има за 400 години напред и то при увеличения капацитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 4 години
И как точно Расийка ще доставя газ на Китай, с шепи ли? Хехе, аман от тролищак.А за цената си пише, азерския газ 20-30% по-евтин. И LNG ще е евтин, конкуренцията прави цената.А сега, ***, да те светна - когато Китай получи по-добра цена за газ, откъде ще купи, а??Тамън ще построят тръбичката и хоп, внезапно ще се появят оферти и рубашките пак с изути ***, ще продават, но печалба - йок.Не ви увряха кратуните, че технологията е майката на успеха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Вземи прочети какви са запасите на азерското находище... и опитай да си направиш сметка за колко ще стигнат и каква "диверсификация" е то. Ако Турция и Южна Европа заложат на него, след 4-5 години ще го пресушат. Впрочем там най-голям концесионер е ВР, тоест също ме устройва - и тази компания ми е в портфейлът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Фонов - и преди съм ти казвал, че ти си толкова зле, че медицинската наука отдавна те е зачеркнала като безнадежден случай. При настоящите цени на природния газ, щатският LNG го режат отвсякъде, защото никой не е навит да плаща двойно над пазарната цена. И да има газова война, американците вече са я загубили - и не знам защо изобщо я водят, щом имат огромен вътрешен пазар. Върхът на очевидно генетическата ти тпота е твърдението, че тръбният газ е по-скъп от LNG. И милион пъти да ти повторя, че само фабриката за втечняване струва колкото един газопровод (отделно разходи за самото втечняване, за танкерен флот, за транспорт и т.н.), ти няма да го разбереш, защото няма с какво - самотната ти мозъчна клетка няма шанс за това.Находището Афродита няма какво да го коментираме - със запаси 120 милиарда метра - за сравнение годишния добив на Газпром е 550 метра. Твърденията, че от новите находища ще продават газ на цена 30% под руската са смешни - защото тепърва ще има разходи по разработването на находището и изграждане на газопроводи. Авторчето разбира се "забравя", че новият договор с украйна е само за 5 години и за все по-малки обеми газ - около 10 пъти под транзитираното до миналата година. Досега тая *** държавица крадеше от Газпром по 3 милиарда на година, ама на това ще се сложи край. Левиатан вече е по-сериозно находище, макар и доста по-малко от газпромовите. То наистина ще осигури диверсификация за Европа, което е добре, защото Европа, отказвайки се от въглищата, ще ползва все повече и повече газ - още повече че заради последствията от настоящата криза, климатическо-талибанските прocтотии тихичко ще бъдат заметени под килимът. Разбира се - голяма част от газът от Левиатан ще отива за Египет и самият Израел, но и за Европа ще остане. Шах Дениз ме притеснява като акционер в ВР. Просто и там залежите са толкова жалки, че не знам ВР - при настоящите цени на природния газ - как ще си избие парите. :(А Газпром правилно обръща поглед към Китай - там потреблението ще расте страшно бърже. Вярвам скоро ще започне строителството на проектираният и вече договорен Мощта на Сибир 2.В цЕлата схемаСАЩ просто ги НЕМА.При цена под 3 долара, техният LNG е абсолютно неконкурентноспособен. Затова и се опитват да го наложат със сила, ама пак не им го искат - освен национални предатели като министър теменужка, която е ок да купуваме двойно по-скъп "братски" газ от САЩ, като същевременно плащаме и за руски, ама без да го ползваме. Поне да преоборудват на газ въглищните ТЕЦ-ове, та да има какво да го правим тоя газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 3
Sokratus
преди 4 години
"според агенция Anadolu Agency, делът на LNG във вноса на газ в Турция за първи път надхвърля 30%. Вносът на природен газ от САЩ в Турция се е увеличил с 363% през първата половина на 2019 г. Вносът чрез газопроводи от Азербайджан се е увеличил с 38% за същия период, докато този от Русия е намалял с 36 на сто"Ако това е вярно се пита:-Кой е геният който взе решението за построяване на Турски поток?За членовете на клуба - това е риторичен въпрос!ахахахаГеният на лилиПутин все повече ме изумява! Освен за Милиционерски номера, май за друго не го бива!хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 1
Sokratus
преди 4 години
Марков, пусна ли ГФО-тата на фирмите? Ей държавата на теб рачита да се плащат данъци! Да не искаш да фалира!? Нали си родолюбец, ей!!!Не пиши тук а действай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 9
дядя Вова
преди 4 години
*** = диванен анализаторДоктор на *** = политкомисар на диванни анализатори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 7
markov
преди 4 години
Кое е глупост бе ..само си погледни ника. Болна история. Писанията същите. Човеко единствената причина да правиш това са или парите или душевно заболяване. Как пък няма една в тема под която ти и още 3-4 ника , вероятно зад които стои едно и също лица , да изливане помия русия, путин, русия , путин ...... ми втръсна бе човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още