Франция удължава строгите ограничения заради коронавируса до 11 май, за да продължи успешно борбата с вируса, заяви френският президент Еманюел Макрон в изявление до сънародниците си от Елисейския дворец. Френските граници не са засегнати от този срок - те остават затворени до второ нареждане.
Изявлението значи, че блокадата в страната се удължава с четири седмици. През това време хората трябва да избягват „ненужни контакти" с другите и да се вслушват в предписанията на властите, заяви държавният глава.
Причината за удължаването е, че здравната система на страната все още среща трудности заради продължаващите стотици смъртни случаи и хиляди заразени всеки ден. В Източна Франция системата едва се справя, а епидемията не е под контрол и трябва да се "уважават правилата на блокадата до 11 май", каза той.
„Следващите седмици ще са най-трудните," но френската държава ще помогне на всички уязвими от кризата, а и ще започне да работи за "периода след Covid-19".
Президентът поясни, че до 11 май Франция ще може да тества всеки гражданин, проявяващ симптоми. След тази дата ще започне поетапно отваряне на училища и детски градини.
Планът за отварянето на Франция ще се изготви в близките две седмици. Междувременно французите ще започнат да разбират "виждаме ли светлината в края на тунела", допълни президентът. Ще се изготвят планове за подпомагане на туризма, хотелиерството и развлеканелната индустрия.
„Епидемията започва да се забавя. Резултатите са налице", каза Макрон. „Но нашата страна не бе достатъчно подготвена за кризата. Ще си понесем последствията", добави президентът, напомняйки за липсата на защитно оборудване и други слабости на системата, но уверявайки, че при забелязване на пропуските френските власти са се задействали, за да наваксат пропуските.
Това е третото обръщение на Макрон до французите, откакто страната започна блокада на 17 март. На хората е наредено да си стоят по домовете и имат право да излизат само за да купят храна, да отидат на работа, да потърсят лекарска помощ или да тренират поединично. Коронавирусът отне живота на 14 967 души във Франция, която е четвърта в света по брой жертви на Covid-19. Потвърдените случаи на зараза са над 98 076 по официални данни.


Гореща следа за отвлеченото дете: търсят Наталия в района на Бързица
Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
Английските кръчми с право да работят цяла нощ заради мачовете
Ограничават движението по “Тракия”, “Струма” и Кресненското дефиле
След гонка: Полиция хвана шофьор без книжка и 32 акта
Мъж се самозапали и почина пред централата на ООН в Ню Йорк
Ракетата Meteor: "Дългата ръка“, от която военновъздушните сили на Украйна крайно се нуждаеха ВИДЕО