Британският премиер Борис Джонсън заяви, че се чувства разочарован от бавния напредък в преговорите за Brexit. В телефонен разговор с ръководството на ЕС той заяви, че ще реши след двудневната им среща на върха дали има смисъл да продължава работата за договаряне на сделка.
В сряда той разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, с които е било обсъдено състоянието на диалога, става ясно от изявление на „Даунинг стрийт“ 10. По-рано Джонсън даде да се разбере, че ще напусне преговорите до 15 октомври, ако няма изглед за споразумение дотогава.
„Премиерът забеляза липсата на желание за сделка, но изрази разочарованието си, че не е постигнат по-значителен напредък през последните две седмици“, се казва в изявлението. „Премиерът заяви, че очаква да чуе резултата от Европейския съвет и ще отговори, преди да изложи следващите стъпки на Великобритания“, посочва още текстът.
Следващият ключов момент в преговорите ще дойде в петък вечерта, след като завърши срещата на върха на европейските лидери. Очаква се те да кажат на Джонсън, че все още не е постигнат нужният напредък за договаряне на сделка. Според източник на Bloomberg премиерът ще бъде посъветван от своите приближени, че споразумение може да бъде сключено, ако в следващите дни започнат интензивни преговори.
Както според Брюксел, така и според Лондон реалистичният краен срок на преговорите е до края на този месец или най-много първите дни на следващия, посочват запознати с процеса. Великобритания ще излезе от единния пазар и митническите споразумения с блока в края на 11-месечния преходен период след излизането си от ЕС, който свършва на 31 декември. Евентуалното договаряне на сделка, която да урежда двустранните отношения след този период трябва да бъде ратифицирана от Европейския и британския парламент дотогава, което още повече увеличава напрежението върху преговарящите.
„Все още много работа ни предстои“, заяви Урсула фон дер Лайен в туит след разговора с Джонсън. „ЕС работи за сделка, но не на всяка цена“, написа още тя.
По-рано германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че очаква споразумение да бъде постигнато дори и преговорите да се провалят.
„Винаги е правилният вариант да се обсъждат трудни въпроси в последния момент“, заяви Шолц в интервю за Bloomberg. „Опитът ми показва, че понякога в последния момент се намира решение“, смята той.
В сряда три от водещите бизнес лобита в ЕС призоваха за договаряне на сделка. В съвместно изявление френската група Medef, италианската Confindustria и германската BDI заявиха, че преговорите трябва да постигнат възможно най-много, за да бъде сключено споразумение.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
преди 5 години "Джонсън даде да се разбере, че ще напусне преговорите до 15 октомври"Тоест днес? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Спряха учение във Великобритания заради мигранти"Щели да пуцат по тях, да си минели като хората мигретата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Джонсън може да е разочарован.Европейците не!Те са слуги и послушковци....Абе Инвестора, каква финна цензура сте измислили >да манипулирате + и - на коментарите.Браво, напреднали сте с мат'ряла.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар