Европейската комисия предложи в сряда да бъде създадено ново звено за киберсигурност в ЕС. Предвижда се така да бъдат обединени усилията за противодействие на зачестяващите заплахи онлайн, съобщава БТА.
Новото звено се очаква да бъде готово след една година и да заработи през 2023 г. То ще може да осигурява възможности за предотвратяване, сдържане и отговор на онлайн инциденти.
Комисията предвижда държавите от ЕС да разполагат с екипи за взаимна подкрепа и съгласувани действия в случай на необходимост. ЕК отчита, че злонамерените действия в интернет зачестяват и водят до все по-големи щети.
Сред най-засегнатите се посочват обществените услуги и всекидневната дейност на бизнеса и гражданите, което се отразява пряко на сигурността. Според комисията занапред е необходимо държавите от ЕС да обменят данни по тези въпроси на основата „необходимост да се сподели“, вместо „необходимост да се знае“.
„Киберсигурността е крайъгълен камък на дигитална и свързана Европа. И в днешното общество отговорът на заплахите координирано е от първостепенно значение“, заяви заместник-председателят на ЕК за дигиталните въпроси Маргрете Вестагер, цитирана от пресслужбата на комисията.
Звеното ще действа като платформа, за да гарантира координиран отговор на ЕС на киберинциденти и кризи в голям мащаб, както и да предлага помощ при възстановяване от подобни атаки, посочват от ЕК.
В момента блокът и държавите членки имат множество по-малки структури, опериращи в различни области и сектори. И макар да има определени специфики, то заплахата е обща, откъдето идва и необходимостта от координиране, споделяне на информация и дори предварително предупреждение.
Участниците ще бъдат помолени да осигурят оперативни ресурси за съвместна помощ в рамките на звеното за киберсигурност. То ще позволи споделянето на най-добри практики и информация в реално време за възможни заплахи.
Необходимата инвестиция за звеното ще бъде предоставена от ЕК, най-вече чрез Програмата „Дигитална Европа“.
„Днес не можем вече да разграничаваме онлайн и офлайн заплахите. Трябва да съберем всичките си ресурси, за да надвием киберрисковете и да усилим нашия операционен капацитет“, посочи заместник-председателя на ЕК Маргаритис Схинас.


Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Днес има ден на отворените врати за спортната колекция в Юнашкия салон във Варна
Без ток във Варна на 15 май 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (15 май)
Виц на деня - 15 май
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва
Руското МВнР: Западът използва балтийските страни като плацдарм за тренировки по възпиране на Москва
Тимчо Муцунски се присети, че трябват и реформи по пътя за ЕС
Бомбата под колата в Говедарци е сложена часове преди дело между мишената и подсъдим
Бизнес Форум 2026: Печелившата устойчивост