fallback

Орбан: С мерките срещу Москва ЕС се простреля в дробовете и го чака рецесия

Блокът ще се сблъска с борба за работни места, като дори страни като Унгария няма да бъдат пропуснати, предупреждава унгарският премиер

11:10 | 15.07.22 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европа ще изпадне в рецесия на фона на покачващите се цени на енергията, което ще доведе до борба за работни места дори в страна като Унгария, която досега беше изправена пред недостиг на работна ръка, предупреждава унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от Bloomberg. 

Санкциите на Европейския съюз (ЕС) срещу Русия, включително по отношение на петрола, имаха обратен ефект, тъй като причиняват по-големи щети на Европа, отколкото на Москва. В същото време наказателните мерки не успяха да накарат Русия да прекрати войната в Украйна, заяви Орбан в интервю за местното национално радио.

„Досега смятах, че сме се простреляли в крака“, посочва Орбан, добавяйки: „Сега мисля, че европейската икономика по-скоро се е простреляла в белите дробове и се мъчи да диша“.

Унгария, която получава руски газ през два газопровода, едва ли ще се сблъска с прекъсване на доставките, но също ще се сблъска с нарастващите цени на енергията, посочва още Орбан.

Това накара правителството да обяви в четвъртък таван на дългогодишната програма за субсидиране на битовите комунални услуги и да създаде работна група за потенциални бъдещи извънредни мерки, допълва унгарският премиер.

В края на юни Орбан подписа декрет, който позволява на правителството да поема контрола върху енергийни компании в случай на енергийна криза. Подобна мярка вече предприе и Германия. Текстовете на унгарския декрет се отнасят до ключови фирми, производители и доставчици на електроенергия, както и от газовата и петролната индустрия, мини и топлофикационни дружества, включително и оператора на газовата мрежа в страната FGSZ. Това ще позволи на властите да управляват енергийните доставки в кризисна ситуация.

Русия осигурява 85% от вноса на природен газ за Унгария, като основната част (към 3,5 млрд. куб. метра годишно) от тези доставки минават по "Турски поток" и през територията на България. През Австрия Унгария получава и около 1 млрд. куб. метра газ от "Газпром". Към края на юни страната е нагнетила 2,7 млрд. куб. метра газ, или почти 40% от капацитета на своите газохранилища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още