fallback

Газпром Нефт ще обърне поглед към Азия, ако вратите на Запада бъдат затворени

Четвъртата по големина руска петролна компания е готова дори да изостави долара при сключването на договори, ако бъдат наложени допълнителни санкции за Русия

10:35 | 07.04.14 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската компания Газпром Нефт не е засегната от санкциите, които западните държави наложиха на Москва заради анексирането на Крим. Енергийният гигант обаче е готов да изостави долара при сключването на договори и да пренасочи нефтения поток към Азия, ако се наложи, съобщи главният изпълнителен директор на четвъртата по големина петролна компания в страната, цитиран от CNBC.

Aлександър Дюков сподели пред репортери, че западните банки най-вероятно няма да спрат да си сътрудничат с Газпром Нефт, а западните петролни гиганти не искат геополитическото напрежение да се отрази на техните партньорски връзки. Според него обаче компанията е готова да подпише договори с азиатски банки и да разчита на пари от Русия.

Дюков каза, че санкциите не са се отразили на бизнеса на Газпром Нефт по никакъв начин. Той смята, че западните компании не искат да бъдат налагани допълнителни санкции срещу Русия, а се притесняват дали Газпром Нефт ще намали зависимостта си от американския долар, ако се наложи, и дали компанията ще обърне поглед към Азия, ако вратите към Запада бъдат затворени.

„Подобна задача не е възлагана от правителството“, каза Дюков по отношение на възможността Газпром Нефт да изостави американския долар. „Но също така с нашите клиенти сме обсъждали възможността да обърнем договорите си в евро, а 95% от тях казват, че са готови. Това означава, че по принцип няма невъзможни неща – можем да обърнем от долари в евро и от евро в рубли, например.“

Същевременно компанията майка Газпром увери Германия, че доставките й на газ от Русия са подсигурени въпреки влошените дипломатически отношения, свързани със случващото се около Украйна, предава MarketWatch.

„Придържаме се към ангажиментите си, които сме поели към Германия“, заяви заместник-директорът на Газпром Александър Медведев, цитиран от немския вестник Hadelsblatt. „Природният газ не е оръжие, а блато“, увери той.

През последните седмици притеснението на Германия и на останалите страни в Европа нарасна заради вероятността доставките на газ да бъдат спрени. 30% от доставките на газ за региона идват именно от Русия.

Украйна пък е главен транзитен маршрут за руския газ, а Газпром повиши с 80% цената на синьото гориво за страната на фона на напрежението след присъединяването на Крим.

Газпром Нефт прави проучвания за наличието на неконвенционални горива в Западен Сибир заедно с Royal Dutch Shell. Счита се, че находището може да бъде още един източник за увеличаването на руското производство на горива.

Дюков увери, че Газпром Нефт е готова да издържи на евентуално увеличаване на разходите по заемите с цел да продължи да разработва петролното находище Бажнов в западната част на Сибир.

Петролната компания планира през май да започне производство на петрол с търговски цели в Бадра, Ирак, и да започне да доставя петрол от Приразломное (находището на Русия в Арктика) във втората половина на април.

Още за ситуацията в Източна Европа виж в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:42 | 14.09.22 г.
fallback