Унгарската централна банка пое контрола върху сделките на MKB Bank и реорганизира изпадналия в тежко състояние заемодател чрез новосъздадената лоша банка на страната, пише Ройтерс.
Гуверньорът на централната банка Дьорд Матолчи заяви в четвъртък, че институцията ще подкрепи MKB – петата по големина банка в Унгария според данни от 2013 г., като впоследствие заемодателят ще претърпи 12-18 месеца на реорганизация.
"Капиталовата и ликвидната позиции на MKB Bank са задоволителни. Банковата група обаче отчита значителни загуби", заяви централната банка в изявление, като добави, че е поела контрола върху MKB за срок до една година.
Германският кредитор BayernLB продаде своeто унгарско звено MKB на правителството на премиера Виктор Орбан през юли, с което затвори една злощастна инвестиция, струваща му общо 2 млрд. евро през последните 20 г.
Сделката е част от усилията на Орбан за засилване на държавния контрол върху ключови сектори на икономиката, като енергетиката и финансите. По-рано този месец Унгария постигна споразумение да купи Budapest Bank от GE Capital.
Централната банка обяви, че ще започне щателен преглед на състоянието на MKB. Регулаторът няма да инжектира капитал в частната банка, но ще премести лошите несъбираемите кредити в своята лоша банка.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
преди 11 години Орбан не е наред. За да засили държавата купува фалирала банка :)Оказа се много по-лемав от Баце (Баце поне слуша какво му пее Европата)ако че в началото бяха като близнаци двамцата.Орбан ли си беше преписал докторантурата от една българска разработка? отговор Сигнализирай за неуместен коментар