fallback

Време ли е европейското парти да свърши за Гърция?

Все повече икономисти и анализатори смятат, че и за самата страна връщането към плаващия курс на драхмата може да е правилното лечение

08:18 | 21.04.15 г. 37
Автор - снимка
Създател

Докато седмиците, откакто СИРИЗА спечели изборите за парламент в Гърция през януари, се превърнаха в месеци, правителството, избрано през януари, не изглежда по-близо до решаването на „дихотомията“ между своите обещания и исканите от кредиторите реформи.

Новината от понеделник, че правителството на практика иззема паричните средства на местните власти в страната, позовавайки се на "изключително спешни и непредвидени нужди“, предполага, че парите в хазната наистина са на изчерпване. И нито един от възможните сценарии за това, което ще се случи по-късно, не изглежда съвместим с оставането на Гърция в еврозоната, пише Марк Гилбърт за Bloomberg. 

Трудната за приемане истина е, че Гърция изглежда нито желае, нито пък може да плаща вноската, която съпътства членството в еврозоната. Отпускайки контрола над валутата си, страната изключва девалвацията като възможност за насърчаване на икономиката си, за да излезе тя от своята дълбока дупка. Някои умни анализатори пък започват да твърдят, че за Гърция може би ще е по-добре да бъде сама за себе си (да напусне еврозоната и да остане със своя валута). 

Може би е уместно да се припомни как Гърция премина през цедката за прием в клуба на еврото - с измама. Страната не успя да постигне съотношение между дефицита към брутния вътрешен продукт от 3%, за да отговори на изискванията за членство. Ето защо тогавашният кабинет нае Goldman Sachs, за да сътвори тя модния тогава финансов инженеринг на пазара на деривати, за да може до 1999 г. Атина да се похвали с правилното финансово състояние. С помощта на Goldman Sachs през 2001 г. Атина успя да превърне част от своите дългове в долари и йени в задължения в евро с помощта на т. нар. валутни суапове. Такива сделки по принцип не са рядкост. Но договорът тогава е бил специално структуриран за Гърция. Атина е получила висока еднократна начална сума, за да намали дефицита си. За сметка на това страните по договора са се съгласили за високи лихвени плащания през следващите години.

Yikes. http://t.co/8maUPbSpke #Greece pic.twitter.com/bV2k4O2J2D

— Bloomberg View (@BV) April 20, 2015

И когато дефицитът упорито отказваше да спадне до необходимото равнище през следващите години, Гърция намери по-лесен начин за показване на данните: излъга, и пак излъга, и излъга отново, докато най-накрая през 2004 г. преразгледа своите дефицити за предходните три години. Така че има силен аргумент за това, че Гърция никога не е трябвало да бъде допускана в еврозоната на първо място, или вероятно би трябвало да бъде изхвърлена, веднага след като нейното престъпление бе разкрито.

Десетилетие по-късно все още не е ясно кога денят на разплатата може да дойде най-накрая.  Дейвид Пауъл от Bloomberg Intelligence смята, че е вероятно Гърция да не може да изплати дължимите на 12 май около 774 милиона евро (828 милиона долара) на Международния валутен фонд. На 20 юли страната трябва да плати 3,5 милиарда евро на Европейската централна банка, чиято щедрост чрез спешната ликвидна помощ в момента е единственото, което държи гръцките банки на повърхността. Ако Гърция изпадне в дефолт, нейните банки ще фалират, тъй като стойността на държавния дълг, който те държат, ще се срине, а правилата на ЕЦБ ѝ забраняват да подпомага неплатежоспособни институции.

Списъкът на нещата, които може да се случат с Гърция скоро, включва капиталов контрол, за да се спрат изходящите потоци, с които гръцките банкови депозити се сринаха с поне 15% през тази година, изпадане в просрочие към МВФ; плащане на работещите в публичния сектор с търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU); и изпадане в дефолт, защото страната наистина ще остане без пари.

Въпреки че помогна на Кипър да остане в еврозоната, когато страната се нуждаеше от въвеждане на контрол върху капитала, Германия може сега да заеме по-твърда линия по отношение на Гърция, особено след като рискът от зараза изглежда е намалял. Доходността по гръцките тригодишни облигации скочи до 28% в понеделник, но това почти не доведе до промени в разходите по заемите на други държави от еврозоната, включително Португалия, Испания и Италия. Междувременно идеята, че една страна може да изпадне в дефолт и все още да се третира като равна със своите европарньори, набира все повече доверие. А според различни анализатори именно изпадане в състояние на дефолт се счита за все по-вероятен изход.

#Greece yields having quite the time of it. Seizing local government cash not exactly a positive sign, methinks. pic.twitter.com/zkRgT6UvGd

— MARK GILBERT (@ScouseView) April 20, 2015

Ричард Уулнъг, портфолио мениджър, който ръководи фонда за 24,5 милиарда лири M&G Optimal Income fund във Великобритания, пише в понеделник, че връщането към драхмата може да бъде решение за икономическите проблеми на Гърция. 

"Способността на Гърция да обслужва своите граждани е повредена като известната статуя на Венера Милоска. Може да се окаже, че политиците признават невидимата ръка на валутния курс за все още важен инструмент, а плаващият курс на драхмата може да е, макар и болезнен, най-доброто икономическо лекарство предвид мащаба на проблемите на Гърция". И докато редица анкети показват категорично, че по-голямата част от гърците искат да останат в еврозоната, далеч по-ясно е, че те не биха гласували на референдум или на предсрочни избори за това да приемат икономическите критики на Европа - продажбата на активи, либерализацията на пазара на труда, както и ново орязване на броя на държавните служители, което е дефакто изискване за продължаване на членството в зоната.  Умният гуляйджия знае кога е време да напусне партито, а умният барман знае кога е време да спре да налива на пияния в ъгъла и да потърси бияча за разплата. За Гърция европартито може да приключи скоро, независимо дали тя се препъне от само себе си, или бъде блъсната заради лошото си поведение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:16 | 11.09.22 г.
fallback