IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Истинската причина за убийството на руския посланик

Русия може би нямаше да плати тази цена, ако бе стояла встрани от конфликта в Сирия, пише Леонид Бершидски

08:12 | 21.12.16 г. 43
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Все по-голямата геополитическа роля идва на цената на пролята кръв. Това бе насилствено напомнено на Русия в понеделник, когато посланикът ѝ в Турция – Андрей Карлов, бе застрелян в арт галерия в Анкара. Русия може би нямаше да плати тази цена, ако бе стояла встрани от конфликта в Сирия, пише Леонид Бершидски за BloombergView.

През 2012 г., когато американският посланик в Либия Крис Стивънс бе убит в Бенгази, руската пропагандна машина започна да поучава САЩ за намесата им в Близкия изток. „Причината бе призивът на Вашингтон към НАТО за намеса в конфликта в Либия“, заяви руската държавна телевизия тогава. „Но предупрежденията, че рано или късно това ще доведе до ефект на бумеранга, бяха удавени в лозунгите за победа на демокрацията в тоталитарните страни“.

След убийството на Карлов Русия опита от собственото си лекарство, дадено ѝ от украинския външен министър Павло Климкин, който публикува в Twitter:

След това той добави, че това „не е оправдание“ за убийството на посланика.

Колкото и груби да са подобни твърдения, има известна доза истина в тях. Посланиците се убиват, защото те представляват страните си. Дипломатите са проводници на националните си политики. Това ги определя като цели за онези, които искат да направят изявление срещу тези политики.

Между 1968 и 1979 г. петима американски посланици са били убити, трима от тях в Близкия изток, един в Кипър и един в Гватемала – две страни, за които САЩ бяха обвинени, че се намесват. Турция има дълъг списък от дипломати, включително четирима посланици, убити между 1973 и 1994 г. от арменски организации като отмъщение за геноцида над арменците преди 100 години, който Турция не признава и до днес. През 1981 г. Франция изгуби посланика си в Бейрут като отмъщение за ролята ѝ в Ливанската гражданска война. Списъкът продължава и включва десетки дипломати с по-нисък ранг.

Русия има изключително голям късмет в това отношение. През 1829 г. посланикът ѝ в в Техеран – един от най-уважаваните писатели в Русия, Александър Грибоедов бе убит в бунт срещу огромното руско влияние и упоритата арогантност след победата във войната срещу Персия. Като изкупление шахът изпраща на руския цар огромен диамант. След това руски посланици са били убивани само от офицери от Бялото движение като отмъщение за поемането на властта от болшевиките. Едно от обясненията за успешната липса на покушения може да е, че още по време на Съветския съюз сигурността на дипломатите се възприема изключително сериозно, като посолствата се превръщат в крепости, а посланиците защитават. Друга причина е, че СССР често е на страната на агресивните страни, които убиват западните дипломати.

Сега обаче Русия се оказва в нова непозната позиция. Тя все още не е част от Запада, поне доколкото той смята това, но е достатъчно западна и достатъчно безбожна, за да стане цел на стотици ислямистки терористични групи. Някои от тях мразят по равно и Русия, и САЩ, други мразят повече едната страна. Турският полицай, застрелял Карлов, очевидно е подкрепял силно бунтовниците, които сирийската армия, с руска подкрепа, победи в Алепо. Но човек лесно може да си представи американски посланик да се окаже цел заради провала на страната му да се намеси, което според някои е предателство, или заради американските бомбардировки срещу ИДИЛ.

Макар че страните, които най-вече представляват западната светска цивилизация не могат да заемат обща позиция по Сирия, всички те са цел на терористите – толкова неразличими за тях, колкото са и различните групи бойци в Сирия за обикновения наблюдател на запад. Руснаците може и да смятат, че страната им се е намесила в Сирия като контрабаланс на враждебното американско влияние, но за ислямистите това е просто поредната страна кръстоносец.

Човек може да вини за убийството на Карлов напереното налагане на руския президент Владимир Путин, насърчаването на ислямистките ценности от турския президент Реджеп Тайип Ердоган или хитрите противници на Ердоган, които се опитват да навредят на зараждащото се партньорство на Турция с Русия по Сирия. Човек може да разгледа мотивите на конкретния убиец и да омаловажи липсата на мисъл по сигурността на конкретния посланик. В крайна сметка обаче нищо от това няма значение.

До голяма степен намесата на „западните“ сили в Близкия изток днес е изправена пред същите опасности като през 70-те и началото на 80-те, когато са убити повечето посланици. Регионът още веднъж е буре с барут, като този път обаче войните изселиха десетки милиони. Мнозина от тях недоволстват срещу намесващите се сили или пък могат да усетят, че са недоволни, когато терористичните групи се опитват да ги привлекат, шептейки отрова в ушите им. Това е война, в която всеки представител на светския свят е нечия цел.

Това, може би, е причината да няма видим разрив между Русия и Турция. Във вторник външните министри на двете страни положиха цветя в Москва в памет на убития посланик. Ако убийството изобщо е повод за война, тя трябва да е срещу ислямистките радикали от всички страни на сирийската кървава баня.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:06 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 17 rate down comment 2
vzhekoff
преди 7 години
Пичове, големи специалисти са се събрали. Какво било бъдещето ? Да тръгнем от там, че такава държава никога не е имало. Събрали се един англичанин и един французин и теглили няколко черти по картата. Боли го фара някого, че имало сунити и шиити. Това първо. Второ - няма проблем със сунитите и шиитите, цялата държава е пълна с малцинства, вкл. и 10% християнско. На Асад жена му е сунитка, а самият той е алевит. Цялата държава се управлява от кланове. Трето - ще се разберат трите държави - Русия, Иран и Турция тъй, щото да не се променя статуквото отпреди войната, а големият губещ както винаги ще са кюрдите. Един от печелившите е Израел, който успява да отложи въпроса с Голанските възвишения за поне след 10-15г. Русия също печели, понеже на нищожна цена от около 1 млрд и 10-на-20 убити, пък бил някой и посланик, получи цяла държава за следващите 20-30г. поне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 5
data
преди 7 години
Колко федерални държави има в близкия изток ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 16
data
преди 7 години
Да ти характеризирам безизходността на ситуацията - цялата авиация на Русия , квото е останало от армията на Асад , наемниците на Иран за 6 месеца не могат да превземат един град (Алепо) . Накрая просто го разрушиха до основи и обявиха че са победили :) .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 4
Веско
преди 7 години
Най-реалистично решение за мен е федерализация с бъдеща независимост. Не мога да разбера кво са се втренчили властимащите към някви измислени граници при друго население. Унищожаването на ИД като територия няма да унищожи ***. А много по-добре би било да са си в някакви контролирани граници. Аз и Турция не я разбирам, че и България. Да поддържаш територия с враждебно население е по-скъпо отколкото получаваш от нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
khao
преди 7 години
геополитическата роля на шут ! ... ммм да, прави сте, не е малка роля това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 11
data
преди 7 години
Тия трите кат се събраха решиха ли кво ще правят ПРЕОБЛАДАВАЩОТО сунитско население ? 84-85 % от населението за сунити и те не евават какво мисля в Иран , Турция или Русия . Всички конфликти в тоя регион се решава от това кой е по силен да наложи волята си над останалите - Асад не може (няма потенциал) , Русия няма да влезе в с пехота . Решение ? Решението беше преобладаващото сунитско население да вземе властта и да килне Асад . Русия просто удължи агонията и не предлага никакво работещо решение . Коментарите са просто че Сирия се афганизира и другарят Путин се постара доста за това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 5
sssaaa
преди 7 години
Ти какво искаш да ни кажеш, че цяла Европа има алтернатива за ресурс от други страни освен Русия и Иран?!?!? Например Джихадистите от САЩ, ще ни изпращат с танкери по море шистов газ ли какво??!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 18
data
преди 7 години
Ти май наистина си голям *** - празни приказки без конкретика . Питах те нещо - ще отговориш ли или си наистина *** ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 2
Achtung
преди 7 години
Война без жертви няма, ще има и още атентати, както в Русия, така и на запад. Въобще искаме или не, ще бъдем принудени да свикваме с подобни новини, докато най-накрая си признаем и възприемем факта, че сме във война. От там нататък е лесно, в една война времето работи само за едната страна, никога и за двете.п.п Викито няма да я закачете, само като чуя да казва рррррр и всичко в мен настръхва, така ще я :-* :* :-* :* :-* :*
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 20
data
преди 7 години
*** , я ми драсни някакъв реалистичен сценарии за изход от сегашната ситуация ? Знам че мислиш на абарот с логиката , ама все пак ще ми е интересно да науча за полюциите ти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още