IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС обмисля собствена военна тренировъчна мисия в Украйна

Съюзът обещава учебна мисия за украински офицери и разширяване на консултативната мисия за реформиране на сектора на гражданската сигурност

15:49 | 03.10.21 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Тренировъчна мисия на украинската армия. <em>Снимка:&nbsp;&nbsp;EPA/MARKIIAN LYSEIKO</em></p>

Тренировъчна мисия на украинската армия. Снимка:  EPA/MARKIIAN LYSEIKO

Европейският съюз (ЕС) обмисля отделна военна учебна мисия, наречена EU Military Advisory and Training Mission Ukraine (EUATM). „Една такава военна мисия би подчертала видимостта и ангажираността към страните в партньорството“, се казва във вътрешноведомствен работен документ на Европейската служба за външна дейност (EAD), с който разполага германският Welt am Sonntag.

В документа EAD обещава учебна мисия за украински офицери. „Такава мисия би била израз на солидарност с Украйна с оглед на продължаващите военни дейности на Руската федерация по границите със страната и в незаконно анексирания Крим“, се посочва в работния документ, цитиран от вестника.

Освен това агенцията, ръководена от главния дипломат на ЕС Жозеп Борел, споменава три други начина, по които ЕС може да помогне за подобряване на военните възможности на украинската армия. Те включват и разширяване на консултативната мисия за реформиране на сектора на гражданската сигурност (EUAT Ukraine), която съществува от 2014 г.

Посланиците на ЕС наскоро обсъдиха за първи път документа на EAD в Комисията по политика и сигурност (PSK), съобщава вестникът. По-специално трите балтийски държави от ЕС, както и Полша, Румъния и Словакия настояха за независима военна мисия за обучение. Те ще бъдат подкрепени от Швеция и Финландия.

Украйна е във фактическа война с подкрепяни от Русия сепаратисти в източната част на страната от 2014 г. Въпреки това боевете са замразени от месеци, с изключение на размяна на огън на фронтовата линия, а Русия анексира украинския полуостров Крим.

Украйна се стреми към по-тесни връзки със Запада и се надява един ден да бъде приета в НАТО. От своя страна Русия гледа на това като на заплаха за собствената си сигурност. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:00 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 3
alex8712
преди 2 години
СССР-то ли визираш, което от солидарност с Хитлер нападна Полша 2 седмици след него?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 7
ing5rov
преди 2 години
а пък през 1939а беше солидарност с Полша ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още