Азиатските акции не намериха единна посока в понеделник след неочаквано слабия доклад за външната търговия в Китай през уикенда, който засегна инвеститорските нагласи.
Търговските данни от Поднебесната империя показаха, че износът е спаднал с 3,3% на годишна база, докато вносът се е сринал с 19,9%, оставайки под очакванията на анализаторите. Китай е ключов търговски партньор на много азиатски страни, като Австралия и Южна Корея.
Японският бенчмарк Nikkei 225 затвори със спад, след като йената се отдалечи от едномесечното дъно от 119 спрямо долара.
В резултат на това книжата на износителите се търгуваха със смесени резултати. Sharp, Toyota Motor и Honda постигнаха печалби между 0,9 и 4,4%, докато Nikon и Sony изтриха съответно 3,5 на сто и 2,4%. Производителят на автомобили Nissan добави 1,4% преди да бъде публикуван отчетът на компанията за изминалото тримесечие.
Данните от страната показаха, че Япония е отчела своя шести пореден излишък по текущата сметка през декември, след като засилването на инвестициите вече трайно надделява над търговските дефицити. Излишъкът по текущата сметка на страната достигна 187,2 млрд. йени (1,57 млрд. долара) през декември при очаквания за ниво от 353 млрд. йени.
В Китай Shanghai Composite се покачи, стимулиран от местния финансов сектор.
China Life Insurance добави близо 6 на сто, докато China Pacific Insurance и Ping An Insurance се покачиха с по 2 на сто. При Bank of Communications ръстът достигна 2,2 на сто.
Австралийският S&P ASX 200 остана на отрицателна територия въпреки силното представяне през втората половина на деня. Австралийският долар пък изгуби 0,4 на сто спрямо щатския си съименник до 0,7763.
Добивният сектор бе под натиск след слабите данни от Китай. Fortescue Metals, BHP Billiton и Rio Tinto отчетоха спадове между 0,5 и 1,6%. Newcrest Mining и Beadell пък спаднаха съответно с 2,6 на сто и 4,7%.
Южнокорейският индекс KOSPI приключи на двуседмично дъно, като производителите на автомобили бяха сред най-губещите. Капитализациите на Hyundai Motor и Kia Motor спаднаха съответно с 3,7 на сто и 2,9%.
Други големи компании от индекса също отбелязаха отстъпления. KB Financial Group спадна с 2 на сто, а Posco – с 1,3%.


Председателят на ВХРА за "Евровизия": Дара ще напълни хотелите и във Варна
Валидират пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ "Варненско лято"
Фар Шабла отваря врати за посетители по повод 170-годишния си юбилей
Само 2°C могат да разделят устойчивостта от срив на екосистемата в Черно море, показва експеримент на БАН
„Мамник“ грабна наградата за най-добър сериал на фестивал в Чехия
К. Георгиев: Китай ще отвоюва сериозен пазарен дял от САЩ в областта на AI
Тръмп едва ли ще загуби Камарата на представителите, но може да не запази Сената
Лятна изненада - Къмпинг „Градина“ подарява още една нощувка през септември
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Димитър Николов отсече: Няма да се кандидатирам за президент
35 случая на западнонилска треска в РСМ, шестима са в тежко състояние
Захарова сравни Кая Калас със старицата Шапокляк от "Чебурашка"