fallback

Бернанке: Пекин създаде AIIB, защото САЩ ограничава влиянието му

Американските законодатели са отказали да дадат по-голямо влияние на Китай в съществуващите многостранни институции, заяви бившият председател на Фед

12:48 | 03.06.15 г. 5

Пекин бе подтикнат да стартира Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB) поради отказа на американските законодатели "да се даде по-голямо влияние на Китай в съществуващите многостранни институции", заяви бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке.

"Конгресът на САЩ до голяма степен е виновен за всичко, което се случва", каза Бернанке в Хонконг, цитиран от FT.

Законодателният орган в САЩ блокира споразумение от 2010 г. с Международния валутен фонд, което целеше изместване с 6 на сто от квотата (и правото на глас) към нововъзникващите икономики. Според Бен Бернанке те ще имат "по-добро отражение поради нарастващата роля на Китай" и други страни.

"Конгресът на САЩ не го одобри. Трябваше, но не го направиха", коментира бившият председател на Фед.

AIIB, чиято капитализация се очаква да достигне 100 млрд. долара, има 57 държави членки, включително повечето големи европейски икономики.

Коментарите на Бернанке бяха в тона на тези на други висши фигури от САЩ, които твърдят, че Вашингтон е успял да ограничи амбициите на Китай да играе по-голяма роля в международната икономика.

Лари Съмърс, бивш финансов министър на САЩ, написа наскоро, че появата на AIIB може да бъде запомнена като момента, в който САЩ "изгуби своята роля като поемател на глобалната икономическа система".

Бернанке изтъкна, че коментарът на Съмърс е "малко силен". Той обаче посочи, че "би било добре да има глобална единна система, която да позволи на ресурсите да отидат там, където са необходими".

Въпреки това бившият председател на Фед омаловажи практическите последици от AIIB, заявявайки, че банката е до голяма степен символична.

"Има сега една огромна сума частни капиталови потоци, която влиза и излиза от нововъзникващите пазари, включително пари, които отиват в инфраструктурни проекти", каза още той.

Бернанке каза също, че се обръща прекалено много внимание на интернационализацията на юана, която е толкова въпрос на "национален престиж", колкото на практическата икономическа стойност. Той отбеляза, че делът от световните резерви в китайската валута всъщност е "много малък".

"Китай трябва да продължи с постепенни стъпки по отваряне на капиталовата си сметка, да задълбочи своите пазари на облигации и да позволи по-голяма роля на частния сектор", посъветва още Бернанке.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:26 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още