Китай приветства решението на Тайван да кандидатства за членство в ръководената от Пекин Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) , стига самостоятелно управляващия се остров да използва подходящо име, съобщи в сряда държавната информационна агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.
Китайското министерство за Тайван е получило писмо за намерението на страната да се присъедини и го е предало на временния секретариат на AIIB, цитира Синхуа говорителя на китайското министерство за Тайван Ма Сиаогуан.
„AIIB е открита и всеобхватна", заяви Ма. „Ние приветстваме Тайван да участва в AIIB с подходящо име".
Повечето страни по света, включително Съединените щати и България, не признават Тайван за отделна страна заради натиска от страна на Китай. Тайван не е член на Организацията на обединените нации, Световната банка или Международния валутен фонд.
Въпреки това страната е член на Азиатската банка за развитие под името Тайпе, Китай.
Съединените щати призоваха страните да се замислят преди да се присъединят към AIIB, докато банката покаже достатъчно високо ниво на стандарти за управление и опазване на околната среда и даде социални гаранции.
Китай разглежда Тайван като разбунтувала се провинция и не е изключвал използването на сила, за да я постави под свой контрол. Въпреки това откакто сегашният тайванския президент Ма Индзиу встъпи в длъжност през 2008 г. враждата е намаляла значително и двете страни са подписали редица търговски и инвестиционни сделки.


Средната пенсия ще достигне 543,46 евро през 2026 г.
Почина шофьор от тежката катастрофа край Малко Търново
Спартак привлече подн наем футболист на Гьозтепе
Правителството обяви мерки за борба с пожарите през лятото
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Група приятели основаха компанията като студенти, а сега са милиардери
Шевърли: В следващите няколко месеца златото ще се възстанови
Новините в развитие
Егерт: Историческите мерки на ЕС за стоманата ще защитят работни места
САЩ вдигат ограниченията върху AI модела Fable 5 на Anthropic
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Никога не паркирайте колата си под това дърво през лятото
Цончо Ганев обвини Радев в неизпълнение на предизборни обещания
След обира в къщата на Кънчо Стойчев: Тестват с детектор на лъжата целия персонал в имението
Демерджиев: ГЕРБ няма как да ме съдят
Стоянов за инцидента със самолета: Перфектно изпълнена работа на ВВС
преди 11 години за съжаление парите в бъдеще ще са при жълтите комунисти, а ние пак при изостаналите :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години нье ние сме верни на наще "американски братя", онея жълтите са червени комунисти, а ние ньет :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А ние ще правим ли опити за кандидатстване или ще гледаме за пореден път отстрани??.. при положение, че всеки ден има по една-две нови страни, които се присъединяват отговор Сигнализирай за неуместен коментар