Дания подаде молба за членство в ръководената от Пекин Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB), обяви в неделя китайското Министерство на финансите. По този начин страната се превърна в най-новата европейска сила, която се присъединява към институцията въпреки опасенията на САЩ, съобщава Ройтерс.
Министерството на финансите заяви, че Дания е писала до Китай, за да "обяви намерението си да кандидатства, за да бъде един от основателите" на AIIB.
"Китай приветства решението на Дания", заяви министерството в изявление на своя уебсайт, като добави, че Китай първо ще потърси мнението на другите членове. Ако се одобри решението, Дания официално ще бъде един от основателите на AIIB на 12 април, съобщават от министерството.
Датският министър на търговията и развитието Могенс Йенсен нарече създаването на AIIB от Китай "значително и вълнуващо развитие на световния ред".
"Тъй като много от датските търговски интереси, както и интересите за сътрудничеството за развитие ще бъдат изложени на риск в AIIB, има много причини, за да участваме и влияем на инвестиционните решения на AIIB от самото начало", се казва в изявление на Йенсен.
В събота Русия, Австралия и Холандия станаха поредните страни, обявили публично, че планират да се присъединят към AIIB.
Китай е определил краен срок до 31 март за страните, желаещи да станат основатели на AIIB. Институцията се разглежда като значителна пречка пред усилията на САЩ да разшири влиянието си в Азиатско-тихоокеанския регион и да балансира нарастващото финансово влияние и увереност на Китай.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Бъдещата булка Тейлър Суифт заблестя като ангел в Ню Йорк
Настъпват роботите-убийци: украинец оформя бъдещето на войната
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"
преди 11 години Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе кво стааа тука бе ?? Троянски кон след троянски кон отиват при "опита на Китайците" ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар