fallback

Сорос вижда „зловеща прилика“ между Китай днес и срива в САЩ през 2008 г.

Китайската икономика се задвижва от неустойчиво кредитиране, а стимулите печелят допълнително време, но задълбочават проблема, смята финансистът

21:10 | 21.04.16 г. 20
Автор - снимка
Редактор

Милиардерът финансист Джордж Сорос предупреди, че захранваният с кредитиране ръст на китайската икономика има „зловеща прилика“ с условията, довели до финансовия срив през 2008 г. в САЩ.

„По сходен начин се захранва от кредитен ръст и накрая неустойчиво кредитиране. Той се захранва от само себе си и е силно свързан с недвижимите имоти“, заяви Сорос по време на кръгла маса в Ню Йорк, цитиран от CNBC.

„Разбира се, след като се храни от само себе си, може да достигне до повратната точка по-късно от очакванията. Това се случи в Америка, където, както знаете, през 2005/2006 г. много хора като (бившия председател на Федералния резерв) Пол Волкър го предвидиха, но продължи до 2007/2008 г."

Редица анализатори виждат проблеми в развитието на китайската икономика. Сривът на фондовите пазари в страната миналото лято създаде много затруднения за властите, които предприеха редица мерки за подпомагане на икономиката. Статистическите данни от Китай през последните месеци обаче са разочароващи на фона на опитите на лидерите на страната да пренасочат фокуса на икономиката от производство към потребление.

Сорос отбелязва, че по-голямата част от вредите обикновено настъпват през последните години на даден кредитен цикъл, след като „са необходими все повече кредити, за да се поддържа ръстът“.

„Китай подпали отново пещите. Създадоха също строителен бум и бум на пазара на имоти. Това е балон, но той може да расте и да се захранва от само себе си. Пазарите не са безпогрешни и му вярват и разбира се, това е друг фактор, поради който той расте“, допълва Сорос.

„(Стимулите) могат да спечелят допълнително време, но много задълбочават проблема. Точно тук се намираме“, продължава той.

Това далеч не е първото предупреждение от известния инвеститор, но вероятно ще окаже влияние върху нервните инвеститори с експозиции към Китай. Отминаха дните, когато втората по големина икономика растеше с двуцифрен ръст, след като брутният вътрешен продукт на страната нарасна с 6,7% през първото тримесечие на 2016 г. Това е най-бавният темп на разширяване от седем години.

Независимо от това кредитирането продължава да расте. Китайските банки са отпуснали нови заеми в местна валута на стойност 1,37 трлн. юана (211,23 млрд. долара) през март, сочат данни на Ройтерс. Агенцията съобщи също, че социалното финансиране е повишено до 2,34 трлн. юана (360,78 млрд. долара) през март от 780,2 млрд. юана през февруари на фона на продължаващите опити на централната банка да стимулира икономиката и забавящия се ръст.

„Това е предупредителен знак, защото показва колко много повече кредитиране е необходимо, за да се предотврати спад“, каза Сорос по повод данните за март.

Чуйте още

Още видеа гледайте на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:52 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още