fallback

Вманиачаването на Пекин в регулациите – перфектна пазарна буря

Забравихме, че Китай е комунистическа държава, а комунизмът означава контрол, коментира анализатор

14:49 | 28.07.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато китайското ръководство обяви, че частните доставчици на образователни услуги, които предлагат обучение по основни училищни предмети, вече няма да могат да реализират печалба, това беше истинска катастрофа за цените на акциите им. В петък курсовете на Gaotu, TAL Education и New Oriental Education се сринаха с между 70% до 80%. От години е ясно, че нарастващият натиск върху китайските родители да подготвят децата си за по-добър последен изпит в края на гимназията със скъпи уроци е трън в очите на китайската комунистическа партия.

Има две причини, поради които това сега се случва толкова радикално: От една страна, натискът да се купуват онлайн уроци се увеличи изключително много по време на пандемията. Доставчиците разшириха значително бизнеса си, което китайският президент Си Дзинпин определи през март като „бъркотия“ и „болест, която е трудно да се излекува“.

От друга страна, партията е шокирана от драстичния спад в растежа на населението, който скоро може да се превърне в отрицателен. Китайските родители обикновено посочват високите разходи за образование като основна причина да нямат второ дете, често изобщо да нямат дете. „Сега китайското правителство показва, че не се свени просто да затвори голяма и печеливша индустрия, за да постигне своите социални и политически цели“, пише Ернан Цуй от пекинската анализаторска компания Gavekal Dragonomics, цитиран в анализ на Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

След тази драконовска промяна в образователната политика, неотдавнашните атаки срещу технологичните компании и ограниченията за финансиране на недвижими имоти и добива на биткойни, инвеститорите сега са значително обезпокоени. На всичкото отгоре някои икономически показатели показват признаци на слабост, а експерти считат за възможно пандемията от коронавирус отново да залее страната, докато съмненията за ефективността на китайските ваксини растат.

Китайският борсов индекс CSI-300 отново е под значителен натиск след значително понижение през март и дълго странично движение от петък. Оттогава той е спаднал с повече от 7 процента до 4751 пункта (вторник вечерта) до най-ниското си ниво от почти девет месеца. Доходността по десетгодишните китайски държавни облигации спадна в понеделник на 2,871 процента, което е най-ниското ниво от година, но отново се повиши до 2,94 процента във вторник. Тези движения са още един индикатор за забележителната несигурност - особено след спекулациите, че американските хедж фондове сега агресивно продават китайски активи поради възможни предстоящи инвестиционни ограничения, казва Ли Кункун, трейдър в Guoyuan Securities. Настроението е силно увредено, казва той. Местната валута юан прекъсна устойчивото си поскъпване спрямо долара в края на май и наскоро отчете значително отстъпление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още