fallback

Населението на Китай нараства с най-бавния темп от шест десетилетия

Последните данни хвърлят сянка върху мечтата на Пекин да настигне икономиката на САЩ

10:40 | 17.01.22 г. 8

Населението на Китай се увеличава през 2021 г. с най-бавния си темп от 1960 г., подчертавайки тиктакащата демографска бомба със закъснител, която може да преобърне растежа на покупателната способност и брутния вътрешен продукт на страната в близко бъдеще, пише Nikkei Asia Review.

Най-многолюдната страна в света отчита коефициент на раждаемост от 0,752% и коефициент на смъртност от 0,718%, което води до естествен прираст от 0,034%, съобщава китайското Национално статистическо бюро. 

Това е най-ниският естествен прираст от 1960 г., когато т.нар. “Голям скок напред” на Мао Дзедун - икономически и социален план в периода 1958-1961 г. - води до 0,45-процентно свиване на популацията. Разликата при изваждане на смъртността от раждаемостта остава под 1% от 1998 г. насам. През 2020 г. тя е 0,145%.

През 2021 г. населението на Китай достигна 1,4126 милиарда души, което е леко увеличение спрямо отчетените през 2020 г. 1,4121 милиарда.

Демографските специалисти предупреждават правителството от години да спре спада при раждаемостта, опасявайки се, че намаляващият демографски дивидент ще застраши устойчивостта на икономическото развитие на Китай и ще причини социална нестабилност.

китай1

Китайският икономист Рен Дзъпин привлече медийното внимание с неотдавнашно предложение, призоваващо Народната банка на Китай да отпечата 2 трилиона юана (314 млрд. долара), за да насърчи раждането на 50 милиона бебета през следващите 10 години. Оригиналната публикация на Рен в официалните му акаунти в WeChat и Weibo вече не е достъпна, след като местните медии, включително 21st Century Business Herald, разкритикуваха този ход като насърчаващ фискалния дефицит.

Хъ Яфу, независим демографски експерт, през ноември прогнозира, че населението на Китай ще се свие през 2022 г., позовавайки се на ниската раждаемост, отлагането на сключването на брак между двойките, както и други фактори.

китай2

Националното преброяване на населението за 2020 г., обявено миналия май, отчете среден годишен темп на прираст на населението от 0,53%, най-бавния от средата на миналия век.

Китай едва ли е единствената страна, изправена пред демографски предизвикателства, като ситуацията в страната е усложнена от статута ѝ на развиваща се икономика, като това може да доведе до преждевременно “остаряване” на Китай, преди да успее да “забогатее” - максима, използвана от икономистите, за да опишат опасностите от “капана на средните доходи”.

Това помрачава и мечтата на Пекин да настигне американската икономика.

Продължителното забавяне на растежа на населението съвпада с намаляващия растеж в нивата на доходите. Според оценка на Световната банка коригираният нетен национален доход на Китай – определен като брутен национален доход минус потреблението на основен капитал и изчерпването на природните ресурси – на глава от населението е нараснал само с 4,7% през 2019 г., което представлява забавяне спрямо ръста от 12,8% преди десетилетие. Забавящият се растеж на населението, съчетан с намаляването на генерирането на доходи, може да помрачи привлекателността на Китай за глобалните инвеститори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:28 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още